Instalki.pl » Aktualności » Software » Lewitujące elementy interfejsu już w Windows 10. Wyglądają efektownie
Wtorek, 27 Kwiecień 2021 13:50, Wpisany przez Maksym Słomski
lista lewitujaca windows 10 3
Windows 10 coraz ładniejszy.

Lista zmian wprowadzonych poprzez aktualizację Windows 10 21H2, znaną także pod nazwą kodową Sun Valley, będzie doprawdy imponująca. Coraz trudniej jest mi zliczyć wszystkie nowości o których wspominaliśmy na łamach naszego serwisu. Nowe Centrum Akcji, zaokrąglone rogi okienek, czy też nowe ikony to tylko wybrane spośród co najmniej kilkunastu (?) drobnych innowacji w obrębie interfejsu. Dziś podziwiać możemy kolejne novum, tym razem w postaci "unoszących się w powietrzu" elementów UI.

Lewitujące okienka w Windows 10


Firma Microsoft nieustannie testuje nowe funkcje interfejsu użytkownika dla systemu Windows 10, z których korzystać mogą już teraz uczestnicy programu Windows Insider w kanale deweloperskim. Jedną z ciekawszych stanowią "lewitujące" składniki UI, wśród których wkrótce znaleźć się powinno także menu start. Pisząc "lewitujące" mam na myśli odseparowane od pozostałych elementów interfejsu, o w taki sposób:

lista lewitujaca windows 10 2
Źródło: WindowsLatest

Nowy interfejs użytkownika dla list szybkiego dostępu na pasku zadań (menu dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy), umieszcza menu w wydzielonym polu. Funkcję da się obecnie aktywować poprzez eksperymentalną flagę JumpListRestyledAcrylic, za pośrednictwem debugowania ShellExperienceHost.exe w programie Visual Studio, ustawiając jej wartość na "visible".

lista lewitujaca windows 10 1
Źródło: WindowsLatest

Menu otwierane prawym przyciskiem myszy dla przypiętych i otwartych aplikacji oraz menu wysuwane będą unosić się nad paskiem zadań, pozostawiając widoczną lukę. Ten sam pływający projekt pojawia się również w Centrum akcji, menu wysuwanym zegara, menu wysuwanym głośności i menu wysuwanym Wi-Fi. W tej chwili projekt jest dostępny tylko dla menu szybkiego dostępu.


Ostateczna wersja usprawnienia nie będzie miała widocznych powyżej ramek. | Źródło: WindowsLatest

Jak oceniacie tą i inne zmiany zapowiadane od jakiegoś czasu w Windows 10?

Źródło: Windows Latest