Instalki.pl » Aktualności » Software » Można już pobierać iOS 14.5. Co nowego?
Poniedziałek, 26 Kwiecień 2021 23:25, Wpisany przez Maksym Słomski
ios 14.5
Dużo nowości.

Jak zapowiadaliśmy, tak też się stało. Mobilny system operacyjny iOS 14.5 został udostępniony na wszystkie smartfony kompatybilne z iOS 14. Oznacza to, że na aktualizację mogą liczyć wszyscy posiadacze telefonów iPhone 6S i nowszych, aż do iPhone 12. Pomimo tego, że jest to raczej pomniejsza poprawka, zmian jest całkiem sporo. Oto te najważniejsze.

iOS 14.5 - nowości


iOS 14 został wydany we wrześniu 2020 roku, tuż przed premierą iPhone'a 12. Kolejne wersje mobilnego systemu operacyjnego Apple pojawiały się średnio raz w miesiącu z nowymi funkcjami i poprawkami błędów. iOS 14.4 został wydany wprawdzie 26 stycznia, więc równo trzy miesiące temu, ale iOS 14.5 jest znacznie większą aktualizacją i jej przygotowanie zajęło więcej czasu.

iOS 14.5 zawiera nowe funkcje, które ułatwiają odblokowywanie telefonu podczas noszenia maski (o ile posiadasz również zegarek Apple Watch) i które wymagają, aby aplikacje prosiły użytkownika o pozwolenie przed aktywacją śledzenia danych i aktywności. Znajdziesz w niej także nowe opcje głosowe dla Siri, która nie będzie już domyślnie przemawiała głosem żeńskim. Co więcej, kiedy poprosisz Siri o odtworzenie utworu po raz pierwszy po zainstalowaniu systemu iOS 14.5, asystentka głosowa zapyta, której aplikacji chcesz użyć. Po dotknięciu jednej z opcji stanie się ona domyślną dla wszystkich przyszłych poleceń. Działa to w przypadku aplikacji takich jak Spotify, Pandora i Amazon Music.Nowe emoji w iOS 14.5


iOS 14.5 dodaje ponad 200 nowych emotikonów dla użytkowników iPhone'a i iPada. Nowe emoji pochodzą z aktualizacji Emoji 13.1, która została certyfikowana jeszcze w 2020 roku. Oznacza to m.in. obsługę oddzielnych odcieni skóry dla każdego emoji we wszystkich odmianach emoji całującej się pary i emoji pary z sercem, a ponadto nowe emotikony twarzy, emotikony serca i emotikony... kobiety z brodą.

ios 14.5 emoji
Źródło: emojipedia.org

Dużo innych drobiazgów


iOS 14.5 to także cała masa drobnych usprawnień:

  • Wsparcie dla AirTag
  • Poziomy ekran startowy na iPadzie
  • Aktualizacje aplikacji Muzyka, w tym gesty przesuwania, funkcja udostępniania tekstów i inne
  • Obsługa AirPlay 2 dla treningów Fitness+
  • Funkcje podobne do Waze w Apple Maps
  • Wsparcie dla kontrolerów PS5 / Xbox Series X.
  • Apple przedstawia narzędzie do ponownej kalibracji baterii dla iPhone'a z iOS 14.5
  • Obsługa dwóch kart SIM umożliwia łączność 5G na linii wykorzystującej komórkową transmisję danych w iPhone 12
 


Źródło: Apple

Jak pobrać iOS 14.5?


Jeśli Twój smartfon lub tablet kwalifikują się do aktualizacji, powinieneś otrzymać monit informujący o tym, że iOS 14.5 jest już dostępny i pytający, czy chcesz go pobrać. Możesz też wykonać ręcznie następujące czynności:

1. Otwórz aplikację Ustawienia.
2. Wybierz Ogólne.
3. Tapnij na Aktualizacja oprogramowania.

Źródło: mat. własny