Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft wyłączy w Windows 10 lubianą funkcję. Mogłeś o niej nie wiedzieć
Niedziela, 25 Kwiecień 2021 17:53, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 aero shake
Jest też dobra wiadomość.

Potwierdzają się nasze ubiegłoroczne doniesienia, dotyczące wyłączenia jednej z praktycznych funkcji systemu Windows 10, znanej jeszcze z czasów Windowsa 7. W grudniu 2020 roku informowaliśmy Was o tym, że funkcja "Aero Shake", pozwalająca na zminimalizowanie wszystkich okien za wyjątkiem okna "trzymanego", poprzez szybkie "potrząśnięcie" kursorem, zostanie wyłączona. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów na ten temat. Mamy jednak dobre wieści.

Shake to Minimize domyślnie wyłączone


"Potrząśnij, by zminimalizować" to akcja pozwalająca w błyskawiczny sposób zminimalizować wszystkie aktywne okna w Windows 10 poza tym, które postanowisz używać. Po prostu kliknij lewym przyciskiem myszy na górną część ramki otwartego okna, przytrzymaj ją, a następnie dynamicznie "pomachaj" myszką. Zminimalizujesz w ten sposób wszystkie aktywne okna oprócz tego, które właśnie "trzymasz". Ponowne potrząśnięcie oknem przywoła z powrotem zminimalizowane wcześniej okienka.


Działanie funkcji Aero Shake. | Źródło: mat. własny

Problem z Aero Shake polega na tym, że jest to proces, który czasami nie działa wcale, a czasem aktywuje się w najmniej spodziewanym momencie, wprawiając w zakłopotanie osoby nieświadome w ogóle istnienia tej funkcji. Z tego też powodu Microsoft chce wyłączyć domyślnie omawianą tu funkcję przy okazji aktualizacji Sun Valley, czyli Windows 10 21H2. Skąd to wiemy? Bo została domyślnie dezaktywowana w jednej z kompilacji preview Windowsa 10, dostępnej dla uczestników programu Windows Insider.

aero shake
Nowe ustawienie, pozwalające aktywować funkcję "potrząśnij, by zminimalizować" w buildzie preview Windows 10. | Źródło: Windows Latest

Widoczną powyżej opcję będzie dało się zmienić w menu Ustawienia -> System -> Obsługa wielu zadań, na co wskazuje taka możliwość w buildach preview.

Jak wyłączyć Aero Shake w Windows 10 już teraz?


Być może należycie do grona osób podirytowanych funkcją "Potrząśnij, by zminimalizować". Obecnie Aero Shake da się wyłączyć w stabilnej wersji Windows 10 jedynie z poziomu edytora rejestru, tworząc wartość DWORD DisallowShaking o wartości 0. Oczywiście każdą zmianę w rejestrze wykonujecie na własną odpowiedzialność.

Źródło: Windows Latest