Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft szykuje nowy, otwarty sklep z programami i grami. To się może udać
Środa, 21 Kwiecień 2021 10:58, Wpisany przez Maksym Słomski
nowy microsoft store
Użytkownicy powinni na tym tylko zyskać.

Popularność sklepu z aplikacjami Microsoft Store wciąż nie jest tak duża, jak chcieliby tego przedstawiciele giganta z Redmond. Użytkownicy Windows 10 gry wolą ściągać ze Steam i Epic Store, a programy bezpośrednio ze stron ich producentów lub baz danych serwisów takich jak Instalki.pl. Remedium na ten problem ma być zupełna zmiana podejścia do dystrybucji oprogramowania.

Zupełnie nowy Microsoft Store w Windows 10


Gry z Origin zawitały na Steam, co kiedyś wydawało się nie do pomyślenia, a finalnie na pewno opłaciło się EA. Microsoft najwyraźniej również nie chce podążać w zaparte obraną wcześniej i jak widać nienajlepszą drogą. Najnowsze informacje przekazywane przez Windows Central sugerują, że firma ta prowadzi intensywne prace nad nową wersją sklepu Microsoft Store. Według źródeł serwisu, torowana jest droga dla gruntownie przeprojektowanej aplikacji, która będzie bardziej otwarta zarówno dla użytkowników końcowych, jak i twórców.

Nowy Microsoft Store nadal będzie aplikacją UWP, aktualizowaną w cyklu miesięcznym o kolejne nowe funkcje. Według doniesień ma on też zapewniać szybsze i bardziej stabilne pobieranie oraz umożliwiać sprawniejszą instalację dużych aplikacji i gier. Oprócz nowego interfejsu Microsoft planuje ponoć także złagodzić niektóre zasady dotyczące tego, jakie aplikacje mogą być przesyłane do sklepu przez programistów.

microsoft store
Przyznaj, że dawno nie odwiedzałeś tego miejsca. To Microsoft Store. Tak, masz go w swoim Windows 10. | Źródło: mat. własny

Informatorzy Windows Central donoszą o trzech kluczowych zmianach. Microsoft ma:

  • zezwolić programistom na przesyłanie aplikacji Win32 do Sklepu bez instalatora MSIX (w .exe lub .msi)
  • zezwolić programistom na hostowanie aplikacji i aktualizacji we własnej sieci dostarczania treści (CDN)
  • zezwolić programistom na korzystanie z platform handlowych innych firm w aplikacjach

Pierwsza z powyższych zmian spowodowałaby otwarcie Microsoft Store dla setek lub nawet tysięcy ciekawych aplikacji, w tym chociażby Adobe Creative Cloud, czy nawet konkurencyjnych przeglądarek, takich jak Chrome lub Firefox.

Jednym słowem: Microsoft chce w niedalekiej przyszłości pozycjonować swój sklep z grami i programami jako otwartą platformę, która umożliwia użytkownikom łatwe odnajdowanie najlepszych aplikacji dla Windows 10.

Kiedy nowy Microsoft Store?


Zmian możemy spodziewać się już przy okazji wydania aktualizacji Sun Valley, której premiera planowana jest na przełom października i listopada bieżącego roku. Windows 10 21H2 może przynieść największe innowacje od dnia premiery Windowsa 10. Nowy pasek zadań, nowe Centrum akcji i nowe animacje to tylko wybrane spośród wielu ekscytujących nowości.

Źródło: Windows Central