Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox 88 już dostępny do pobrania. Zadba o Twoje bezpieczeństwo
Wtorek, 20 Kwiecień 2021 10:38, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox-88
Przeglądarka Mozilli z istotnymi zmianami.

Zgodnie z harmonogramem firma Mozilla udostępniła kolejną dużą aktualizację dla swojej internetowej przeglądarki. Firefox 88 wprowadza kilka istotnych usprawnień. O jakich usprawnieniach mowa? Przekonaj się.

JavaScript w PDF i nie tylko


Po pierwsze w Firefoxie 88 zadebiutowało wsparcie dla skryptów JavaScript w plikach PDF. Niektóre formularze PDF wykorzystują takie skrypty w celu weryfikacji użytkowników i wykonywania innych operacji. Aktualizacja wprowadza także zmiany w opcjach drukowania za pośrednictwem przeglądarki. Dokładniej mówiąc, od teraz jednostki dotyczące rozmiarów marginesów w pliku będą dostosowane do lokalizacji użytkownika.

Jedna z nowości w nowej wersji Firefoxa dotyczy tylko wydania przeznaczonego na komputery z systemem Linux. Na tym systemie pojawiła się w niej możliwość płynnego powiększenia obrazu poprzez wykonanie gestu uszczypnięcia na touchpadzie.

Z myślą o bezpieczeństwie


Najważniejszym aspektem aktualizacji o numerze 88 jest zmiana, która ma zapobiec wyciekom między stronami, zwiększając prywatność internautów. Od teraz przeglądarka ma izolować dane window.name w witrynie, która je utworzyła. W rezultacie inne strony nie będą miały dostępu do informacji, do których dostępu mieć nie powinny.

window-name
Firefox 88 izoluje dane window.name dla konkretnej strony, chroniąc prywatność użytkowników. | Źródło: Mozilla

Rzecz jasna, w Firefoxie 88 nie zabrakło poprawek błędów i innych zmian. Pełną ich listą Mozilla podzieliła się na swojej stronie internetowej. Jak wspomnieliśmy w innym artykule, w tej wersji przeglądarki wyłączone zostały linki FTP. Teraz użytkownicy klikający w takie linki będą kierowani do aplikacji zewnętrznych, umożliwiających pobieranie. Wsparcie dla protokołu FTP ma zostać całkowicie wycofane w Firefoxie 90.

Firefox 88 – jak pobrać


Firefox 88 został udostępniony na wszystkich wspieranych desktopowych platformach – Windows, Linux oraz macOS. Pamiętaj, że przeglądarkę Mozilli możesz pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Mozilla, fot. tyt. Canva