Instalki.pl » Aktualności » Software » Smartfon z Androidem jako kamerka internetowa. Poradnik
Wtorek, 20 Kwiecień 2021 18:30, Wpisany przez Maksym Słomski
smartfon jako kamera komputerowa
To niezwykle proste.

Na co dzień korzystam z komputera stacjonarnego i prawdę mówiąc jakiś czas temu pozbyłem się kamerki do wideorozmów. Ostatnio coraz częściej biorę jednak udział w różnego rodzaju wideokonferencjach, w związku z czym w końcu postanowiłem pokazywać innym swoją facjatę. Kamery kupować nie zamierzam, zatem... Dziś podpowiem Ci jak zamienić smartfon z Androidem w wysokiej jakości kamerkę internetową. Tak jest, to właśnie Twój telefon będzie pełnił funkcję kamery, a jeśli sobie tego zażyczysz - także mikrofonu. Zaczynamy.

Smartfon jako kamerka internetowa


Jeśli kiedykolwiek szukałeś kamerki internetowej, to wiesz doskonale, że za urządzenie dobrej klasy należy niemało zapłacić. Tymczasem, nosimy przy sobie smartfony, których możliwości fotograficzne rosną z roku na rok. Gwarantuję Ci, że nawet stosunkowo niedrogi telefon spisze się znakomicie w roli kamery do wideorozmów - możesz wykorzystać jego główny lub przedni aparat.

Na początek pobierz za pośrednictwem naszej bazy oprogramowania aplikację DroidCam na swój smartfon z systemem Android. W wersji podstawowej, która powinna Ci w zupełności wystarczyć, apka jest darmowa. Jeśli już ją zainstalowałeś, potrzebujesz teraz klienta desktopowego. Program DroidCam dla Windows również jest darmowy i dostępny w naszym repozytorium plików, o tutaj.

Jeżeli zainstalowałeś już obie aplikacje, uruchom aplikację na swoim smartfonie i udziel jej niezbędnych zezwoleń. Upewnij się, że smartfon jest połączony z tą samą siecią, co komputer stacjonarny lub laptop, z którego będziesz korzystał w trakcie wideorozmowy. Zwróć uwagę na wiersze "WiFi IP" oraz "DroidCam Port".

droidcam android
Interfejs aplikacji DroidCam na Androida. | Źródło: mat. własny

Uwaga: darmowa wersja DroidCam pozwoli przesyłać obraz w rozdzielczości maksymalnej 480p. Jeżeli uważasz, że to za mało, możesz wykupić wersję Pro narzędzia.

Teraz uruchom klienta w wersji PC. Domyślnie zaproponuje on nawiązanie połączenia WiFi. W odpowiednie rubryki przepisz najpierw "WiFi IP", wyświetlone w smartfonie, do pola "Device IP" w narzędziu desktopowym oraz "DroidCam Port" do pola "DroidCam Port". Zdecyduj czy chcesz przesyłać jedynie obraz, czy także dźwięk poprzez mikrofony w smartfonie.

droidcam desktop
Interfejs aplikacji DroidCam Client dla Windows 10. | Źródło: mat. własny

Wszystko powinno działać poprawnie, a Ty powinieneś ujrzeć podgląd obrazu rejestrowanego przez kamerę w Twoim smartfonie na monitorze komputera lub ekranie laptopa. Pomiędzy kamerami przełączysz się klikając na ikonę kamerki w prawym górnym rogu apki na smartfonie.

droidcam instalki
CZE. | Źródło: mat. własny

Teraz wystarczy włączyć aplikację do wideorozmów, z której masz zamiar korzystać - Microsoft Teams, Zoom lub inną. W ustawieniach programu będziesz musiał zmienić domyślną kamerę na DroidCam Source 2 lub DroidCam Source 3. Analogicznie wygląda sytuacja z dźwiękiem, gdzie w aplikacji do wideorozmów na komputerze należy wybrać źródło dźwięku z DroidCam w nazwie.

Pozostaje Ci umieścić smartfon w jakimś uchwycie lub ustawić go odpowiednio na biurku i... voila! To nie było trudne, prawda?

Źródło: mat. własny