Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Edge z nowym trybem wydajności. O co chodzi?
Poniedziałek, 19 Kwiecień 2021 13:24, Wpisany przez Maksym Słomski
microsoft edge performance mode
Ważna zmiana.

Ledwo udostępniono najnowszą, stabilną wersję Microsoft Edge 90, a już spieszymy z informacjami na temat istotnej zmiany, jaka zadebiutuje prawdopodobnie już w Edge 91. Mowa o specjalnym trybie wydajności, który pojawił się już w Edge Canary 91 i stanowi zbawienie dla komputerów osobistych o niedużej wydajności. Na przykład takich, które poleca Ryszard Petru.

Tryb wydajności w Edge dla Windows 10


Firma Microsoft wykonuje kolejny istotny krok, mający na celu poprawę działania przeglądarki internetowej Edge z silnikiem Chromium. Po funkcji usypiania kart (tzw. sleeping tabs) wprowadzonej przy okazji premiery Edge 89 i obniżającej zapotrzebowanie na pamięć RAM i zasoby procesora, przyszła kolej na następne novum. Jest nim tzw. "performance mode", czyli tryb zwiększonej wydajności, jaki mogą już włączyć użytkownicy rozwojowej wersji Edge 91 Canary. Co ważne: w polskiej wersji aplikacji funkcja nie jest jeszcze testowana.

edge performance mode
Performance mode w Edge 91 Canary. | Źródło: Windows Latest

Po aktywowaniu trybu wydajności, Edge spróbuje usprawnić ogólną prędkość przeglądania sieci i skrócić czas reakcji aplikacji, zmniejszając jednocześnie zużycie procesora, pamięci RAM i baterii. Brzmi jak kompromisowe rozwiązanie? Microsoft obiecuje brak negatywnego wpływu na ogólne wrażenia z korzystania z programu. Oczywiście ulepszenia wydajności będą różne na różnych konfiguracjach i użytkownik nie zawsze je odczuje.

Co ciekawe, włączenie trybu wydajności automatycznie aktywuje funkcję usypiania kart po pięciu minutach od zaprzestania ich odwiedzania. Domyślnie czas ten wynosi aż 2 godziny. Aby wybudzić kartę, wystarczy ją otworzyć.

Zalecamy, aby z trybu wydajności i usypiania kart korzystali zwłaszcza użytkownicy laptopów. Może to przełożyć się na odczuwalnie dłuższy czas pracy urządzeń na baterii.

Wypróbuj nowość już teraz


Przeglądarkę internetową Microsoft Edge w najnowszej wersji pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy oprogramowania. Poniżej znajdziesz odnośniki do stabilnej wersji programu w wersjach na systemu Windows i macOS.


Aby zainstalować Microsoft Edge Canary, odwiedź stronę niejawnego programu testów przeglądarki Microsoft Edge, pod tym adresem i postępuj zgodnie z instrukcjami. Możesz na niej pobrać warianty Beta (aktualizowany co 6 tygodni), Dev (co tydzień) i Canary (aktualizowany codziennie).

Źródło: Microsoft