ColorOS 11 to system minimalistyczny, ale jednocześnie funkcjonalny. Oto, co oferuje

Patryk KorzenieckiSkomentuj
ColorOS 11 to system minimalistyczny, ale jednocześnie funkcjonalny. Oto, co oferuje
Niedawno miałem przyjemność testować OPPO Reno5 5G. Wyposażono go w nakładkę ColorOS 11 i system Android 11. Zanim opowiem co ma do zaoferowania – mała dygresja.

Na wstępie

Wybór smartfona nie jest sprawą prostą. Wygląd jest kwestią gustu więc nad tym aspektem nie ma co się zastanawiać – albo telefon nam się podoba, albo nie. Mam wrażenie, że producenci w ostatnich latach zaczęli bardziej przykładać się do tego, jak wyglądają ich smartfony. I bardzo dobrze.

DSC 3370OPPO Reno5 5G / Foto: własne

Oprócz projektu wizualnego ogromnie ważna jest też oczywiście sama specyfikacja, która bezpośrednio odpowiada za sprawne działanie naszych urządzeń. Szybszy procesor oznacza responsywniejszy system, a lepsza matryca wyższą jakość zdjęć. Jest też również jeszcze jeden niedoceniany aspekt, który jest równie ważny. A mowa tu właśnie o systemie operacyjnym.

Wróćmy więc do meritum.

ColorOS 11 – wygląd i ogólne funkcje


Nakładka moim zdaniem prezentuje się świetnie. Widać, że czerpie garściami ze stylu flat design. Jest minimalistyczna i cieszy oko kolorami, które dzięki ekranowi AMOLED w OPPO Reno5 5G są nasycone i żywe.

1Tak wygląda ColorOS 11. / Foto: własne
ColorOS 11 zawiera wszystkie podstawowe programy. Oprócz oczywistych aplikacji (tj. odtwarzacz muzyki, kalkulator czy zegar) OPPO zainstalowało m.in. menedżer plików, dzięki któremu możecie zarządzać zawartością pamięci. W nakładce znajduje się też pakiet aplikacji Google (m.in. Gmail, Mapy i Zdjęcia). Dorzucono też Netfliksa i Facebooka, które możecie oczywiście odinstalować.

Niebywale przydatną funkcją jest klonowanie aplikacji. Dzięki niej możecie korzystać na jednym smartfonie z dwóch kont, np. w serwisie społecznościowym. To doskonałe rozwiązanie pozwalające na oddzielenie spraw służbowych od prywatnych.

2Dedykowanie aplikacje w ColorOS 11 – menedżer plików, pogoda i galeria. / Foto: własne

ColorOS 11 standardowo umożliwia wybranie trybu ciemnego. Możemy ustawić automatyczne przełączanie o wybranych porach lub według własnych godzin. Warto wspomnieć jeszcze o filtrze niebieskiego światła, podświetleniu krawędziowym przy powiadomieniach i aplikacji do przenoszenia zawartości z lub do innego smartfona. Funkcjonalność jest bardzo rozbudowana. Poruszę ją jeszcze w następnych akapitach.

Gesty i pasek boczny


DSC 3402Inteligentny pasek boczny to podręczne menu z najważniejszymi funkcjami i programami. Przydatna sprawa. / Foto: własne

ColorOS 11 od OPPO może się pochwalić rozbudowaną obsługą gestów obsługiwanych na wyłączonym ekranie. Możliwe jest m.in.:

  • dwukrotne stuknięcie w celu włączenia ekranu,
  • narysowanie palcem litery O, aby uruchomić aparat,
  • narysowanie palcem litery V, aby włączyć latarkę,
  • sterowanie odtwarzaniem muzyki gestami <, >, ||.

Możliwe jest też dodanie innych predefiniowanych gestów.

3Menu paska bocznego. / Foto: własne

System OPPO pozwala też na wykonywanie zrzutów ekranu poprzez przeciągnięcie palcem, co jest zdecydowanie wygodniejsze niż tradycyjne przytrzymywanie przycisków. Możemy też odwrócić smartfon w celu wyciszenia przychodzącego połączenia.

W ColorOS 11 nie zapomniano o różnych stylach nawigacji. Standardowo możemy operować wirtualnymi przyciskami umieszczonymi w dolnej części ekranu (z opcją zamiany kolejności). Do wyboru mamy także obsługę gestami, które w połączeniu z odświeżaniem 90 Hz naprawdę przyjemnie działają. Domyślnie zaznaczona jest funkcja zapobiegania przypadkowym dotknięciom.

Kolejna zaleta ColorOS 11 to FlexDrop

DSC 3343FlexDrop / Foto: własne

To jedno z rozwiązań firmy OPPO, które znacząco polepszają wielozadaniowość systemu. FlexDrop to nic innego jak możliwość umieszczenia aplikacji w pływającym po ekranie oknie. Włącza się je w menedżerze zadań, po kliknięciu w dwie kropki i wybraniu “okno podręczne” w rozwijanym menu.

5FlexDrop / Foto: własne
Dzięki niemu korzystałem z kalkulatora w czasie obliczania internetowych wydatków, oglądałem jednym okiem YouTube w czasie czytania artykułów, a nawet odpisywałem na Messengerze sprawdzając w tle pogodę.

FlexDrop działa jak trzeba. Podobno mogą występować problemy z kompatybilnością w niektórych aplikacjach, ale ja tego nie zauważyłem.

Prywatność i bezpieczeństwo


OPPO wyposażyło ColorOS 11 w prywatny sejf chroniony hasłem. Możemy w nim umieszczać zdjęcia i filmy, pliki audio, dokumenty i inne pliki. To taka bezpieczna przystań dla naszych najbardziej newralgicznych informacji.

Ciekawostka: po wpisaniu hasła “123456” system krzyczy, że jest zbyt popularne i czy jesteśmy pewni, że chcemy go użyć. To się chwali!

6Funkcje służące prywatności . / Foto: własne

ColorOS 11 umożliwia ponadto blokowanie programów i ich ukrywanie przed wścibskim wzrokiem. Po wejściu do aplikacji zostajemy przywitani prośbą o podanie hasła. Wpisanie kodu odblokowuje ją i możemy z niego normalnie korzystać. Warto wspomnieć też o bezpiecznych płatnościach zbliżeniowych , co ma dziś niebagatelne znaczenie – mnóstwo osób płaci za zakupy w ten sposób.

Nie mogę też pominąć bezpiecznej klawiatury, która nie zbiera wprowadzanych przez nas znaków oraz nie puszcza ich na serwer. OPPO w ten sposób zagwarantowało, że wpisywane ciągi znaków nie trafią w niepowołane ręce. A trzeba przyznać, że teksty wpisywane na klawiaturze to skarbnica – mieszczą się w nich nasze dane logowań, kart kredytowych czy wrażliwe informacje z prywatnego życia. Miło, że OPPO dba o ich ochronę.

Funkcje dedykowane graczom


Po uruchomieniu gry ColorOS 11 wyświetla z lewej strony półprzezroczystą zakładkę. Po jej kliknięciu pokazuje się nam menu z funkcjami polepszającymi wrażenia z rozgrywki.

7Tryb gry w ColorOS 11. / Foto: własne
Mowa tu m.in. o optymalizacji dotyku, trybie wydajności czy koncentracji na grze. Ten ostatni wyłącza alarmy, połączenia przychodzące, gesty nawigacyjne itp. Wszystko po to, aby można było w spokoju skupić się na grze.

8OPPO ColorOS 11 może wyłączyć rozpraszające powiadomienia. / Foto: własne

OPPO w ColorOS 11 zatroszczyło się nawet o relaks


Zaintrygowała mnie aplikacja O relax. Program ten zawiera mnóstwo garść odgłosów natury i muzyki, które pozwalają się wyciszyć i uspokoić myśli.

9Aplikacja O Relaks. / Foto: własne

Nagrania uruchamiają się na 30 minut. Jeśli znudzą Wam się fabryczne nastroje i szukacie czegoś nowego, to możecie zacząć je miksować. OPPO udostępniło do tego celu kilkadziesiąt dodatkowych dźwięków w 5 kategoriach. Nie ma więc problemu, żeby odgłosy morza połączyć na przykład z… dźwiękiem ciętej kartki papieru.

Personalizacja ColorOS 11


OPPO poświęciło temu całą kategorię ustawień. Po wejściu w nią naszym oczom ukazują się kolorowe kafelki symbolizujące kolejne działy.

10ColorOS może się pochwalić szerokimi możliwościami personalizacji. / Foto: własne
ColorOS 11 pozwala m.in. na wybór koloru wiodącego widocznego np. na przyciskach. Możliwe jest także wybranie ich kształtu i wybranie stylu ikon ekranu głównego. OPPO stworzyło też system motywów pozwalających już na szersze ingerencje. Nie zapominajmy o stylu animacji odcisku palca, układu aplikacji oraz kroju i rozmiaru czcionki.

11Foto: własne

Ponadto użytkownik może dostosować szybkość animacji czy temperaturę barw wyświetlanych na ekranie.

Sztuczna inteligencja pilnuje baterii


ColorOS 11 autorstwa OPPO jest jedną z lepiej zoptymalizowanych nakładek na rynku. Nie czuć, że jest ociężały, wręcz przeciwnie – działa zwiewnie i lekko. Nie zanotowałem też problemów z zamykającymi się aplikacjami w tle z powodu małej ilości pamięci RAM. Widać to też po baterii, która jak na swoje pojemności naprawdę daje radę.

A jeśli o niej mówimy, to OPPO zaimplementowało specjalne algorytmy sztucznej inteligencji. Z czasem uczą się, o której wstaje i pozostałe 20 proc. uzupełnia tuż przed wstaniem. Ma to korzystnie wpłynąć na żywotność akumulatora.

12Foto: własne

Jeśli zabraknie Wam miliamperogodzin, to ColorOS 11 umożliwia włączenie trybu intensywnego oszczędzania energii. Znacznie zmniejsza zużycie prądu wyłączając zbędne procesy w tle. OPPO pozwoliło na wybranie 6 aplikacji, które możemy włączać w tym trybie.

ColorOS 11 jest systemem, któremu warto dać szansę. Jeśli szukacie lekkiego, funkcjonalnego i stabilnego oprogramowania, to w nakładce od OPPO znajdziecie wszystko co trzeba.

Wrażenia z użytkowania ColorOS 11 potęgowane są oczywiście przez wydajne smartfony, jak OPPO Reno5 5G. 

Artykuł powstał we współpracy z OPPO

Źródło: Opracowanie własne

Udostępnij

Patryk Korzeniecki