Google Earth niczym wehikuł czasu. Zobacz, jak zmienił się świat przez 37 lat

Maksym SłomskiSkomentuj
Google Earth niczym wehikuł czasu. Zobacz, jak zmienił się świat przez 37 lat
Google udostępniło największą od 2017 roku aktualizację narzędzia Google Earth i oj jest co podziwiać. Od 15 lat internauci korzystają z tej aplikacji, by w świecie wirtualnym odwiedzać przeróżne ciekawe zakątki naszej planety. Do tej pory dopracowywano przede wszystkim kwestie związane z rozdzielczością i liczbą dostępnych zdjęć oraz precyzją odwzorowania Ziemi w trójwymiarze. Tym razem Google skupiło się na… czasie. Od teraz każdy może zobaczyć jak świat zmienił się przez ostatnie 37 lat.

Wehikuł czasu w Google Earth

Do stworzenia funkcji Timelapse w Google Earth firma z Mountain View wykorzystała aż 24 miliony zdjęć satelitarnych, zrobionych na przestrzeni ostatnich 37 lat. Dzięki nim wszyscy możemy doświadczyć tego, jak mocno działalność człowieka (i nie tylko) zmodyfikowała ziemskie krajobrazy.

„Ziemia doświadczyła gwałtownych zmian środowiskowych w ciągu ostatniego półwiecza – bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie historii ludzkości. Wielu z nas doświadczyło tych zmian w swoich lokalnych społecznościach” – czytamy na blogu Google. Pożary w Australii oraz Stanach Zjednoczonych, szybsze topnienie czap lodowych i cofające się lodowce.

Trochę tego lodu ubyło… | Źródło: Google

Dzięki Timelapse w Google Earth zyskujemy lepsze spojrzenie na obraz naszej zmieniającej się planety – taki, który pokazuje nie tylko problemy, ale także rozwiązania oraz hipnotyzująco piękne zjawiska naturalne, które rozwijają się przez dziesięciolecia.

Aby sprawdzić funkcję Timelapse w Google Earth, przejdź pod adres g.co/Timelapse. Tam możesz skorzystać wygodnego paska wyszukiwania, aby wybrać dowolne miejsce na planecie i zaobserwować zmiany, które zaszły w nim w latach 1984 – 2021.

Jak powstało Timelapse w Google Earth?

Skompilowanie 20 petabajtów zdjęć satelitarnych w pojedynczą mozaikę wideo o wielkości 4,4 terapikseli zajęło ponad dwa miliony godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud – to równowartość 530 000 filmów w rozdzielczości 4K.

Źródło: Google

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.