Instalki.pl » Aktualności » Software » Oto dlaczego Windows 10 chce wiedzieć, do czego używasz swojego komputera
Poniedziałek, 12 Kwiecień 2021 12:47, Wpisany przez Maksym Słomski
Windows 10 device usage
Tajemnica rozwiązana.

Pod koniec marca donosiliśmy Wam o tym, że Microsoft chce wiedzieć, do czego użytkownicy wykorzystują swoje komputery z systemem Windows 10. Świadczą o tym wewnętrzne testy nowej strony o nazwie "Device Usage" (wykorzystanie urządzenia), która zagościła w menu systemowych ustawień w wersjach testowych OS-u. Po zaznaczeniu na niej odpowiednich opcji informacje wysyłane są do firmy Microsoft. Do tej pory tajemnicą pozostawało to, co Microsoft zaproponuje w zamian za nadesłanie takich danych. Zagadka została rozwiązana.

Do czego wykorzystujesz Windows 10?


W naszym poprzednim wpisie sugerowaliśmy, że na podstawie podanych informacji Microsoft może chcieć sugerować narzędzia i usługi przydatne dla poszczególnych grup użytkowników. Ergo: serwować w ten sposób więcej reklam. Informacja ta znalazła właśnie oficjalne potwierdzenie na blogu Windows, gdzie ogłoszono premierę Windows 10 Insider Preview Build 21354.

device usage windows 10
Użytkownicy Windows 10 do wyboru mają kilka różnych zastosowań - można zaznaczyć kilka na raz. | Źródło: WindowsLatest

W liście zmian i ulepszeń czytamy:

"W sekcji Ustawienia -> Personalizacja -> Użycie urządzenia możesz wybrać wszystkie sposoby, w jakie planujesz korzystać z urządzenia, aby uzyskać spersonalizowane sugestie dotyczące wskazówek, narzędzi i usług."

Wszystkie podpowiedzi mają być wyświetlane za pośrednictwem domyślnie włączonego narzędzia "Porady, wskazówki i sugestie podczas korzystania z systemu", które już teraz działa na Waszym komputerze. Taką wiadomość przekazał Brandon LeBlanc na Twitterze. "Niektóre z prac nie zostały jeszcze ukończone i funkcja nie jest jeszcze gotowa do wdrożenia", powiedział.


Na szczęście przekazanie opisywanych tutaj informacji gigantowi z Redmond jest w pełni opcjonalne.

Nowość testowana jest przez członków programu Windows Insider. Jeśli chcecie do nich dołączyć, przeczytajcie nasz poradnik na jego temat.

Czytaj także: Korzystaj z Windows 10 21H1 już teraz. Zobacz, jak to zrobić

Źródło: Microsoft