Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowy interfejs Sklepu Play to porażka. Nadszedł koniec bocznego menu
Czwartek, 08 Kwiecień 2021 11:25, Wpisany przez Piotr Malinowski
sklep play interfejs fu
Nic na to nie poradzimy.

Google rzadko kiedy informuje z wyprzedzeniem o aktualizacjach swojego cyfrowego sklepu. O zmianach dowiadujemy się zazwyczaj z mediów lub wtedy, kiedy doświadczymy ich sami podczas przeglądania Sklepu Play. Tak stało się między innymi tym razem – dostrzeżono bowiem poważną poprawkę interfejsu.

Sklep Play z nowym interfejsem. Jest okropny


Do tej pory Sklep Play zaopatrzony był w boczny pasek narzędzi, z którego poziomu przechodzić mogliśmy do najważniejszych sekcji aplikacji. Mowa o m.in. liście zainstalowanych aplikacji, powiadomieniach, subskrypcjach czy liście życzeń. Ten sposób nawigacji należał raczej do przyjemnych oraz intuicyjnych. Gigant z Moutain View postanowił wprowadzić jednak drastyczną zmianę.

Część użytkowników zauważyła u siebie likwidację bocznego paska. Po wejściu do sklepu wyświetlona została notyfikacja o przeniesieniu wszystkich skrótów do miejsca, gdzie znajduje się ikona profilu konta Google. Po kliknięciu w nią (oprócz podstawowych informacji) wyświetlą się niemalże wszystkie sekcje, które do tej pory były obecne po lewej stronie interfejsu.

sklep play interfejs fu 2 1Nowy interfejs Sklepu Play | Źródło: wł. (via Google)

Osobiście uważam to za zmianę na ogromny minus. Jest bowiem skrajnie niewygodna (szczególnie dla osób leworęcznych) oraz po prostu zwiększa czas potrzebny na przejście do konkretnych miejsc Sklepu Play. Nie wygląda jednak na to, by Google miało się z nowości wycofać. Funkcja jest już dostępna u części użytkowników i za kilka dni powinni zobaczyć ją wszyscy konsumenci.

Trzeba jednak wskazać kilka pozytywnych elementów. Sekcja ustawień została nieco lepiej zorganizowana i podzielona na klarowne kategorie.


sklep play interfejs fu 3Nowa sekcja ustawień | Źródło: wł (via Google)

Dodatkowo rozbudowano nieco wyniki wyszukiwania. Od tej pory wyświetla się tam nieco więcej informacji o powiązanych aplikacjach, dzięki czemu nie trzeba otwierać strony konkretnej usługi by na dowiedzieć się czegoś na ten temat. Sam mam nowy widok od kilku miesięcy, lecz np. kilku znajomych wciąż widzi stary.

sklep play interfejs fu 5Nowy widok wyników wyszukiwania | Źródło: wł (via Google)

Tak jak wspomniałem, wszystkie wyżej wspomniane zmiany nadchodzą do użytkowników falami. Jeśli jeszcze u siebie ich nie dostrzegacie, to musicie uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: wł. (via Google) / Foto. Google