Instalki.pl » Aktualności » Software » To chore. Muszę okłamać Microsoft, aby normalnie zainstalować Windowsa
Wtorek, 06 Kwiecień 2021 14:16, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Windows 10
Frustrujący problem.

Sposób instalacji systemu Windows nie zmienił się znacznie w przeciągu ostatnich lat, jednak Microsoft po cichu przemycił pewne rozwiązania, które mogą być naprawdę irytujące. Na tyle irytujące, że jestem zmuszony dosłownie kłamać, aby "postawić" Windowsa zgodnie z własnymi upodobaniami.

Sama instalacja to dość prosty proces, który z pewnością doceniają użytkownicy pamiętający czasy Windows 98 czy XP. Zazwyczaj gładko przechodzimy przez kolejne niebieskie plansze, ale okazuje się, że jedna z nich to prawdziwa pułapka.

Połącz się z Wi-Fi, a nie będzie odwrotu


Jako redaktor serwisu technologicznego nieustannie mam styczność z nowymi komputerami. Jak tylko nowa maszyna wpadnie na testy do redakcji, czas powtórzyć tę samą procedurę. Pozornie przyjemna konfiguracja Windowsa. Po wybraniu języka czy układu klawiatury czas połączyć się z siecią Wi-Fi... a może jednak nie.

Okazuje się bowiem, że jeżeli podczas konfiguracji systemu Windows 10 Home w wersji 20H2 podam hasło do sieci Wi-Fi, to nachalny Microsoft odetnie mi możliwość utworzenia lokalnego konta Windows. W tej sytuacji system proponuje zalogowanie się na konto Microsoft lub utworzenie nowego. Co zatem trzeba zrobić? Po prostu skłamać.

Na ekranie "Połączymy Cię z siecią" w lewym dolnym rogu ekranu małą czcionką dostępna jest opcja "Nie mam Internetu". Zbawienie. Klikając w ten niepozorny napis bez problemu można utworzyć konto lokalne, ale chyba sami przyznacie, że Microsoft sprytnie to ukrył.

Windows 10 konfiguracja połączenia z siecią
Kliknij "Nie mam Internetu", aby utworzyć lokalne konto w Windows 10

Kontynuuj z ograniczoną konfiguracją - Windows 10
Wybierz "Kontynuuj z ograniczoną konfiguracją" aby kontynuować tworzenie lokalnego konta

Windows 10 - tworzenie lokalnego konta użytkownika
Windows 10 - tworzenie lokalnego konta użytkownika

Owszem, zdaje sobie sprawę, że logowanie się do Windowsa z użyciem konta Microsoft daje wiele korzyści jak synchronizacja ustawień, przechowywanie danych w chmurze, itd. Problem jednak w tym, że nie zawsze i nie każdy tego potrzebuje.

Microsoft naprawdę mocno kombinuje, aby ukryć możliwość lokalnego logowania. Zamiast tego wolałbym proste objaśnienie dostępnych opcji i możliwość łatwego wyboru.

Źródło: wł.