Instalki.pl » Aktualności » Software » Easter eggi w Windows 10 - działają nie tylko w Wielkanoc
Niedziela, 04 Kwiecień 2021 18:07, Wpisany przez Maksym Słomski
easter eggi w windows 10
Coś ciekawego.

Easter eggami w grach i oprogramowaniu nazywamy treści ukrywane przez ich twórców przed użytkownikami. Te mogą być przeróżne - zabawne, intrygujące, zagadkowe lub całkiem użyteczne. Ich znalezienie niemal każdorazowo stanowi pewnego rodzaju wyzwanie - podobnie jak szukanie jajek wielkanocnych (ang. easter eggs) w ramach tradycyjnego polowania na ukryte jajka w niektórych krajach świata, na przykład w Stanach Zjednoczonych. Z okazji Wielkanocy dziś przyjrzymy się najciekawszym easter eggom w Windows 10. Jest ich co najmniej kilka.

1. Port dedykowany grze DOOM 95


Parę dobrych lat musiało minąć, zanim DOOM pojawił się na systemie Windows, ale gdy już się pojawił, było o tym głośno. Dzieło Id Software znane także jako DOOM 95 zostało potraktowane w specjalny sposób przez programistów z Microsoftu. Przydzielono mu wtedy absolutnie nieprzypadkowy port 666 do połączeń z siecią. I wiecie co? Tak, tak. W Windows 10 port 666 wciąż domyślnie należy się właśnie tej grze. Nie wierzysz? Przejdź do lokalizacji C:\Windows\System32\drivers\etc i uruchom plik services w Notatniku lub innym edytorze tekstu. Oczom Twym ukaże się taki oto widok:

windows 10 doom
Źródło: mat. własny

2. Gwiezdne Wojny w CMD


Czy wiedziałeś, że w Wierszu Polecenia możesz obejrzeć Gwiezdne Wojny w ASCII? Nie żartuję. Wystarczy postępować zgodnie z tą instrukcją. Najpierw upewnij się, że masz włączoną funkcję Telnet w Windows 10. W wyszukiwanie wpisz "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows", na liście odnajdź "Klient Telnet" i włącz go.

star wars cmd 1
Źródło: mat. własny

Teraz, uruchom CMD jako administrator: wpisz CMD w wyszukiwarce Windows (lupka obok Menu Start), kliknij prawym przyciskiem myszy na "Wiersz polecenia" i wybierz "Uruchom jako administrator". Tam wpisz telnet towel.blinkenlights.nl. To, co zobaczysz, na pewno Cię zaskoczy.

star wars cmd 2
Źródło: mat. własny

Czytaj także: Praktyczne sztuczki w Wierszu Polecenia. Windows bez tajemnic

3. Tryb Boga


God Mode w Windows 10 nie jest novum - istniał bowiem także w niektórych wcześniejszych wersjach systemów Windows. Tryb ten pozwala uzyskać dostęp do rozbudowanego panelu sterowania. Aby go aktywować, stwórz na Pulpicie nowy folder, a następnie zmień jego nazwę na GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}. Wybór zatwierdź klawiszem Enter. Znajdziesz tam dość dużo zaawansowanych opcji.

Windows 10 god mode
Źródło: mat. własny

Zobacz też: 10 ukrytych funkcji systemu Windows 10

4. Dom hobbitów w Windows 10


Nie jest to może jakiś bardzo interesujący easter egg, ale z pewnością mrugnięcie okiem w stronę miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena. W systemie Windows 10 znaleźć można dom hobbita imieniem Frodo - tak po prostu. Jego zdjęcie znajdziecie klikając na Menu Start i wybierając "Ustawienia" -> "Ułatwienia dostępu", a dalej z listy po lewej "Podpisy kodowane". I oto jest. Wygląda zupełnie jak w filmie Władca Pierścieni.

windows 10 dom frodo
Źródło: mat. własny

5. Słowa zakazane


Użytkownicy systemu Windows 10 myślą, że mają pełną swobodę w zakresie nadawania nazw folderom - o ile tylko nie stosują zakazanych znaków specjalnych. Prawda jest taka, że wcale jej nie mają. Spróbuj nazywać foldery poniższymi nazwami i zobacz co się stanie.

  • AUX
  • CLOCK$
  • COM#
  • CON
  • LPT# (# = któraś z cyfr)
  • NUL
  • PRN

Dlaczego nie możesz używać powyższych nazw? Windows rezerwuje je dla nazw urządzeń. Oznacza to, że tylko system Windows może używać tych nazw.

Znasz inne ciekawe easter eggi w Windows 10? Daj znać innym w komentarzu.

Źródło: mat. własny