Instalki.pl » Aktualności » Software » Na tę zmianę w pasku zadań Windows czekałem całe życie
Niedziela, 04 Kwiecień 2021 08:57, Wpisany przez Maksym Słomski
pasek zadan win 10 zmiany
Nareszcie.

Aktualizacja Windows 10 Sun Valley, znana także jako Windows 10 21H2 planowana jest na przełom października i listopada bieżącego roku. Członkowie programu Windows Insider już teraz testują buildy preview, w których znajdują się m.in. nowe Centrum Akcji oraz nowy pasek zadań. Modyfikacje wprowadzane w kolejnych wydaniach wersji testowych Windows 10 nie są ostateczne i nieustannie ewoluują. Pokazuje to doskonale przykład paska zadań, który wzbogacono właśnie o funkcję, która powinna być dostępna w jego ramach od samego początku tego elementu interfejsu.

Pasek zadań w Windows 10 z kluczową zmianą


W ostatnim tygodniu marca w kanale deweloperskim pojawiło się nowe wydanie preview nadchodzącej aktualizacji systemu Windows 10. Zawiera ono między innymi zauważalne ulepszenia menu kontekstowego paska zadań, które jest jedną z najczęściej używanych funkcji w systemie operacyjnym.

Czytaj także: Pasek zadań w Windows 10 z boku ekranu? To najlepsze miejsce

Microsoft nareszcie zmienia sposób działania elementów listy szybkiego dostępu na pasku zadań po kliknięciu prawym przyciskiem myszy aplikacji, takich jak Notatnik i Microsoft Word. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, kliknięcie prawym przyciskiem myszy na plik na jednej z list szybkiego dostępu na pasku zadań (np. w Notatniku), spowoduje wyświetlenie listy zawierającej nową opcję otwierania lokalizacji pliku. Obecnie otwarcie folderu zawierającego plik z tego widoku jest niemożliwe, choć oczywiście podobna funkcja otwierania lokalizacji aplikacji np. z poziomu Menu Start jest możliwa. 

nowy pasek zadan windows 10
Nowa opcja otwierania lokalizacji pliku z poziomu paska zadań Windows 10. | Źródło: Windows Insider

Pracuję dużo na plikach tekstowych i graficznych, w związku z czym modyfikacja spowoduje małą rewolucję w moim "workflow" - przypuszczam, że doceni ją pokaźne grono użytkowników systemu.

Oprócz tego znaczącego w mojej ocenie ulepszenia firma Microsoft planuje również usunięcie kilku opcji z menu wyświetlanego po kliknięciu paska zadań prawym przyciskiem myszy.

nowy pasek zadan w windows 10
Porównanie obecnego menu kontekstowego paska zadań w Windows 10 (po prawej) do nowego, z wersji preview (po lewej, system w jęz. angielskim). | Źródło: Windows Insider, mat. własny

Jak wypróbować nowy pasek zadań już teraz?


Kilka razy dzieliłem się już z Wami informacją na temat tego, jak wybiec nieco w przyszłość i móc korzystać z eksperymentalnych funkcji Windows 10. Wystarczy dołączyć do programu Windows Insider, a następnie włączyć sobie aktualizacje z kanału deweloperskiego, z kanału beta lub kanału dla wersji zapoznawczej. Króciutki wpis znajdziesz poniżej:

Jak dołączyć do programu Windows Insider i testować nowe wydania Windows 10?

Źródło: Windows Latest