Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowe podejście do sterowników w Windows 10. Ważna zmiana w drodze
Piątek, 02 Kwiecień 2021 11:43, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 sterowniki folder
Zmiana na lepsze.

Sterowniki w Windows 10 instalować można na dwa różne sposoby. Pierwsza z metod zakłada wykorzystanie systemu aktualizacji Windows Update. Druga z kolei polega na pobieraniu oprogramowania bezpośrednio ze strony twórcy danego sprzętu lub innych zewnętrznych hostingów. Użytkownicy zaawansowani preferowali tą ostatnią. W chwili obecnej wszystkie sterowniki przechowywane są razem w folderze DriverStore w System32. Okazuje się, że nie jest to dobre z punktu widzenia sprawnego działania OS-u.

Podział sterowników w Windows 10


Sterowniki w Windows 10 na ogół działają poprawnie, ale zainstalowanie "sterów" źle podpisanych, zbugowanych lub po prostu zmodyfikowanych w taki sposób, aby zawierały malware, może prowadzić do poważnych problemów z działaniem systemu. Firma Microsoft używa folderu DriverStore do przechowywania wszystkich sterowników od czasów Windowsa Vista - zawiera on "zaufany" zbiór sterowników własnych i innych firm. Folder zezwala na automatyczne wrzucanie doń sterowników na podstawie zawartych wraz z nimi plików INF. Pakiet sterowników nie jest tam umieszczany, jeśli nie jest do niego dołączony plik INF.

Przy okazji udostępnienia aktualizacji Windows 10 Sun Valley, której buildy preview już teraz udostępniane są członkom programu Windows Insider z kanału deweloperskiego, Microsoft usunie sterowniki podmiotów zewnętrznych poza folder System32. W Windows 10 21H2 sterowniki spoza Windows Update trafią do folderu OEMDRIVERS zlokalizowanego domyślnie pod ścieżką C:\Windows\OEMDRIVERS. Uspakajam: sygnatura cyfrowa nadal będzie weryfikowana przed przeniesieniem do tego folderu.

oemdrivers windows 10
Nowy folder w Windows 10 na sterowniki dostawców zewnętrznych. | Źródło: Windows Latest

Nowa zmiana = mniej niebieskich ekranów śmierci


Nowość w postaci folderu OEMVDRIVERS pozwala na odizolowanie systemu operacyjnego od sterowników firm trzecich, a podstawową korzyścią jest tu bezpieczeństwo. Oczywiście powinno to oznaczać także nieznaczny wzrost wydajności w sytuacji, w której często aktualizuje się sterowniki poza Windows Update.

Być może tego rodzaju izolowanie sterowników innych firm zmniejszy również liczbę BSOD (niebieskich ekranów śmierci) i awarii sterowników w systemie Windows 10.

Źródło: WindowsLatest