Instalki.pl » Aktualności » Software » Co zamiast Notatnika? 7 programów do notowania
Wtorek, 30 Marzec 2021 08:35, Wpisany przez Maksym Słomski
alternatywy dla notatnika
Alternatywy dla Notatnika.

W ostatnim czasie informowaliśmy Was o tym, że Notatnik w Windows 10 przechodzi długo zapowiadaną rewolucję. Systemowy program wykorzystywany przez jednych do tworzenia notatek, a przez innych do innych zastosowań na czele z pisaniem wypracowań czy nawet tworzeniem kodu, stanie się wkrótce aplikacją instalowana i aktualizowaną poprzez Microsoft Store. Jeśli z różnych powodów jest Ci nie po drodze z rozwiązaniem stworzonym przez Microsoft, rzuć okiem na naszą listę alternatyw dla Notatnika. Znajdziesz na niej zarówno aplikacje do notatek, jak i podobne, choć nieco bardziej rozbudowane narzędzia o nieco szerszych zastosowaniach.

1. Notepad2

 
notepad2

Źródło: mat. własny

Nazwa tego otwartoźródłowego edytora tekstu dla systemu Windows nie jest zbyt oryginalna i sugeruje, jakoby była jakiegoś rodzaju następcą Notatnika Microsoftu. Tymczasem, Notepad2 jest czymś, co można nazwać Notatnikiem na sterydach. Cechą wyróżniającą tego programu wydanego po raz pierwszy w 2004 roku wsparcie dla kolorowania składni popularnych języków programistycznych, w tym c, C++, CSS, HTML, Java, JavaScript, Perl, Pascala, Pythona, PHP, SQL i kilku innych. Autorem polskiej wersji narzędzia dedykowanego chyba głównie programistom jest Krzysztof Knapik.


2. Notepad++

 
notepad plusplus
Źródło: mat. własny

Notepad++ to mój podstawowy edytor tekstu, ale wiem, że ze względu na zakres oferowanych funkcji korzysta z niego mnóstwo programistów. Opcja tworzenia kolejnych zakładek z notatkami i brak konieczności zapisywania ich na dysku tworzy z niego również świetne narzędzie do notatek w systemie Windows - co najmniej kilka znajomych mi osób wykorzystuje Notepad++ niemal wyłącznie do tego. Dostępny na licencji GNU za darmo wykazuje minimalne zapotrzebowanie na zasoby, koloruje składnie, numeruje wiersze i daje możliwość zainstalowania całej masy pluginów.


3. Atom
To już ostatni program do notatek, który większość z Was potraktuje zapewne jako edytor tekstu dla programisty, obiecuje. Atom dystrybuowany na otwartej licencji MIT bazuje na zmodyfikowanej przeglądarce Chromium i rozszerzeniu dającym możliwość edycji dokumentów i korzystania z systemu kontroli wersji GiT. Jest multiplatformowy, ale przeznaczony dla desktopowych systemów operacyjnych - Windows, Linux i macOS. Atom oferuje opcję instalowania zewnętrznych pakietów i stylów graficznych. Niestety, zdecydowanie nie jest to "malutki" program.


4. Google Keep

 
google keep
Źródło: mat. własny

No dobra, przechodzimy do programów do tworzenia notatek i dedykowanych przede wszystkim tej czynności. Google Keep to program, bez którego osoby takie jak ja nie mogą się obejść. Stworzycie w nim drobne notatki - także ze zdjęciami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby notatki współdzielić z innymi i ustawiać dla nich przypomnienia. Da się nadawać im etykiety i nic nie stoi na drodze ku temu, aby notatką była lista z polami wyboru - to szczególnie przydatne na zakupach. Google Keep synchronizuje dane pomiędzy komputerami, ale też systemami. Regularnie używam Google Keep na swoim desktopie oraz smartfonie.


5. Evernote


evernote
Źródło: Evernote

Evernote... czy to nie aby przypadkiem najpopularniejsza aplikacja do notatek na świecie? Cóż, na pewno jest w ścisłej czołówce. Kiedyś to właśnie Evernote była synonimem apek notatkowych, przynajmniej na smartfonach z systemem Android, gdzie preinstalowano ją... aż za często. Użytkownicy pozytywnie oceniają opcję dodawania załączników do notatek - w postaci PDF-ów, zdjęć i dźwięków. Nie sposób nie docenić funkcji prowadzenia dzienników, wygodnego wycinania artykułów i stron internetowych do przeczytania na później i kreaowania list obowiązków. Evernote pozwala segregować zapiski, tworzyć przypomnienia i kontynuować edycję notatek na innych urządzeniach. Wielu przypadnie do gustu skanowanie paragonów i innych ważnych dokumentów. Cieniem na apce kładzie się opcjonalna, płatna subskrypcja premium, która jest dość nachalnie promowana użytkownikom bezpłatnej wersji narzędzia.


6. Microsoft OneNote

 
onenote
Źródło: mat. własny

W naszym zestawieniu po prostu nie mogliśmy pominąć programu do notatek rozwijanego przez Microsoft. Dzięki niemu zrobisz notatki pisane na klawiaturze lub... pisane odręcznie. Udostępnianie i współpraca nad notatkami jest bajecznie prosta, przez co program może zainteresować studentów i osoby pracujące zespołowo w pracy. Zawartość da się sortować w notesach, sekcjach oraz na stronach, a ważne notatki wyróżniać różnymi tagami. W Onenote możesz rejestrować notatki audio, wstawać klipy wideo online i dodawać pliki. Wszystko to synchronizowane pomiędzy smartfonem i komputerem.


7. XMind: ZEN
Czy próbowałeś kiedyś tworzyć notatki za pomocą... map myśli? Nie? Spróbuj! XMind to oprogramowanie umożliwiające zapamiętywanie nowych wiadomości przed sprawdzianem, prezentacją lub wystąpieniem publicznym poprzez uprzednie zapisywanie ich w formie graficznej. To naprawdę działa. W programie dostępnych jest mnóstwo szablonów, motywów graficznych, znaczników i kształtów ułatwiających tworzenie rozbudowanych zapisków. Nie zabrakło szalenie praktycznej wyszukiwarki i opcji zapisywania map do... Evernote, czyli innej z polecanych przez nas w tym zestawieniu apek.


Korzystacie z innych ciekawych aplikacji do notatek i innych drobnych zapisków? Podzielcie się nimi z innymi w sekcji komentarzy.

Źródło: mat. własny