Instalki.pl » Aktualności » Software » Ważna aktualizacja aplikacji mObywatel. Więcej danych i nowy wzór dokumentu
Sobota, 27 Marzec 2021 21:24, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
lepszy mObywatelSporo nowości.

Polacy coraz chętnie korzystają z aplikacji mObywatel. Według danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wirtualny portfel na dokumenty ma już blisko 2.4 mln użytkowników. Właśnie pojawiała się nowa wersja, którą już teraz warto pobrać ze sklepów Google Play lub Apple AppStore.

Twórcy aplikacji poinformowali, że wraz z najnowszą wersją mObywatel odchodzą od nazwy mTożsamość. KPRM tłumaczy, że większość użytkowników aplikacji i tak używała nazwy mObywatel - niezależnie od usługi, z której korzystali.

Pojawił się też nowy wzór dokumentu mObywatel. Teraz na elektronicznym blankiecie znajdują się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane są umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór wyraźnie wskazuje aktualny status dokumentu. Ułatwia to szybką, wizualną weryfikację jego ważności.

To nie koniec nowości. Użytkownicy zwracali uwagę, że usługa mObywatel powinna zawierać więcej danych, np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe, czy imiona rodziców. Dodano je.

2021-03-27 202543
Aplikacja mObywatel / foto. AppStore

- Na przyzwyczajenie się do zmian będzie sporo czasu. Stary wzór dokumentu, z nazwą mTożsamość, będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu - z nazwą mObywatel – komentuje minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Warto pamiętać, że w okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem, zależnie od posiadanej wersji aplikacji.mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty


Aplikacja mobilna dostępna na Androida i iOS to odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

W aplikacji znajdziecie też mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Właściciele pojazdów mogą skorzystać z usługi mPojazd, aby przeglądać dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Kolejną przydatną funkcją są eRecepty (dzięki niej będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR).

Nie zabrakło też informacji przydatnych w dobie pandemii. Po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia w aplikacji widoczne jest zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19.

Polecamy: Prawo jazdy w telefonie już działa. Zobacz jak je aktywować

Źródło: Cyfryzacja KPRM