Instalki.pl » Aktualności » Software » Notatnik w Windows 10 i rewolucja, która nikogo nie obchodzi
Poniedziałek, 22 Marzec 2021 12:14, Wpisany przez Maksym Słomski
windows notatnikPorozmawiajmy.

W swoim niedawnym wpisie na temat Windows 10 Build 21337 wspominałem, iż Notatnik stał się w nim narzędziem aktualizowanym za pośrednictwem Microsoft Store i zupełnie niezależnie od aktualizacji systemu. Pomimo tego, ze Microsoft często zachwala swoją decyzję, która zastanawiam się czy ktokolwiek doceni tego rodzaju zmianę, gdy ta zostanie wdrożona powszechnie przy okazji aktualizacji Windows 10 21H2 o nazwie kodowej Sun Valley. No bo powiedzcie mi proszę: kto w 2021 roku wciąż korzysta z Notatnika?

Notatnik w Windows 10 - użyteczna apka czy relikt przeszłości?


Przyznaję, że do niedawna bardzo ochoczo użytkowałem program Notatnik. Mój "workflow" wyglądał następująco: tekst pisałem najpierw w Notatniku, później dopiero przenosiłem go do Worda, skąd w dalszej kolejności wędrował on do naszego redakcyjnego panelu. Powód? Notatnik działał szybko, stabilnie, a jego interfejs był (i dalej jest) minimalistyczny. W programie tym zdarzyło mi się niestety kilka razy utracić efekty swojej pracy, co skłoniło mnie do znalezienia alternatywy. Stał się nią Notepad++ - wygodniejszy, pozwalający z łatwością odzyskać skasowany tekst i wciąż wykazujący minimalne zapotrzebowanie na zasoby. Gdy tylko Microsoft uczynił Notatnik opcjonalnym składnikiem systemu Windows 10, od razu go odinstalowałem.

Czytaj także: Windows 10: programy i funkcje, które warto wyłączyć po instalacji systemu

notepad plus plus
Notepad++ zastąpił Notatnik. Z programem Microsoftu rozstałem się bez żalu. | Źródło: mat. własny

Microsoft chwali się, że począwszy od Windows 10 Buld 21337 Notatnik będzie aktualizowany za pośrednictwem Microsoft Store - znacznie częściej niż poprzez system Windows Update. Brzmi ekstra, ale niech ktoś z Was spróbuje wymienić trzy zmiany jakie zaszły w tym narzędziu na przestrzeni ostatnich pięciu lat? Notatnik jest z nami już od Windows 1.0, ale jego możliwości są... niemal niezmiennie takie same: niewielkie. I tak, mam świadomość ostatnich poprawek, które dodały trzy funkcje - takie, o których 99,9% użytkowników systemu nie wie. Oczywiście częstsze wydawanie poprawek związanych z bezpieczeństwem stanowi istotną zaletę, ale...

Zastanawiam się ile osób w 2021 roku w dalszym ciągu robi jakikolwiek użytek z Notatnika? Kiedy ostatnio uruchomiliście ten program? A może gdy otrzymaliście taką możliwość, odinstalowaliście go z systemu razem z WordPadem i innymi opcjonalnymi składnikami?

Źródło: mat. własny