Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome dla PC z automatycznymi napisami. Zobacz, jak je włączyć
Piątek, 19 Marzec 2021 12:25, Wpisany przez Maksym Słomski
google chrome napisyWielkie ułatwienie dla milionów osób.

Firma Google oficjalnie ogłosiła wprowadzenie do desktopowej wersji swojej przeglądarki internetowej Chrome funkcji Napisy na żywo (Live Caption), która realnie pomóc może 466 milionom osób z całego świata wygodniej przeglądać zasoby sieci. Mowa tutaj o grupie osób mających problemy ze słuchem. Te od dziś mogą korzystać z technologii tworzenia napisów na żywo podczas oglądania różnego rodzaju treści wideo. Podpowiadamy jak ją aktywować.

Google Chrome na PC z automatycznymi napisami


Automatyczne napisy w czasie rzeczywistym nareszcie w Google Chrome na komputerach osobistych. Od teraz można automatycznie generować w przeglądarce napisy do multimediów, zsynchronizowane z odtwarzanym dźwiękiem. Funkcja działa w serwisach społecznościowych i na platformach wideo (na przykład YouTube), przy podcastach i treściach radiowych, osobistych bibliotekach wideo (na przykład w Zdjęciach Google), wbudowanych odtwarzaczach wideo i większości internetowych usług czatu wideo lub audio.

Co ważne, napisy w Chrome są tworzone na urządzeniu i nie są wysyłane poza urządzenie. Oznacza to, że działają również w trybie offline, co pozwala wyświetlać przy plikach audio i wideo zapisanych na dysku twardym komputera. Warunek jest prosty: należy odtwarzać je w obrębie przeglądarki internetowej Google.Jak włączyć napisy w Google Chrome?


Funkcję Live Caption da się włączyć z poziomu menu ustawień. W tym celu kliknij na trzy umieszczone pod sobą kropki w prawym górnym rogu ekranu i wybierz "Ustawienia". Po lewej rozwiń listę "Zaawansowane" i kliknij na "Ułatwienia dostępu". Teraz pozostaje Ci przesunąć suwak przy opcji "Napisy na żywo". Poniżej możesz wybrać też ich ustawienia - rozmiar i styl, w przypadku stron, które na to pozwalają.

chrome live caption
Instrukcja włączenia Napisów na żywo (Live Captions) w Chrome 89. | Źródło: mat. własne

Uwaga: funkcja działa w tej chwili jedynie w języku angielskim.

Źródło: Google