Instalki.pl » Aktualności » Software » Nadchodzi duża zmiana w sposobie aktualizowania iPhone'ów?
Wtorek, 16 Marzec 2021 13:48, Wpisany przez Aleksander Piskorz
netflix usuwanie marzec 1
Zdradza to kod nowej wersji systemu.

Apple przygotowuje się do wydania pełnej wersji oprogramowania iOS 14.5. Oprócz znaczącej nowości związanej z wprowadzeniem funkcji blokującej śledzenie przez aplikacje, amerykańska firma może także nieco zmienić sposób aktualizowania urządzeń z jabłkiem w logo. Zmiany znalezione w kodzie zdradzają, iż w tym przypadku Apple będzie chciało rozdzielić aktualizacje oprogramowania od aktualizacji zabezpieczeń przeznaczonych dla swoich sprzętów.

Apple zmieni sposób aktualizacji iPhone’a?

Dość często osoby korzystające z iPhone’a czy iPada rezygnują z aktualizacji swojego sprzętu do nowej wersji systemu, w obawie przed potencjalnymi problemami z oprogramowaniem. Nowa wersja systemu, to jednak zazwyczaj także ważne poprawki bezpieczeństwa dla sprzętów mobilnych. Logika jest prosta: bez aktualizacji, ewentualne luki bezpieczeństwa dalej pozostają na wspomnianych sprzętach.

Apple będzie chciało zmienić swoją politykę i rozdzieli aktualizacje systemowe od tych, które będą związane stricte z bezpieczeństwem. Ostatnim przykładem może być aktualizacja do iOS 14.4.1, która zawierała poprawki bezpieczeństwa dla silnika WebKit obsługującego przeglądarki internetowe.

iphoneaktualizacja2
fot. David Grandmougin - Unsplash

Izolując aktualizacje bezpieczeństwa od iOS 14.5 oraz nowszych wersji systemu, Apple może zapewnić użytkownikom szybsze dostarczenie odpowiednich poprawek w razie pojawienia się problemu. To także dobry sposób na to, aby przekonać do aktualizacji potencjalnie niezdecydowane osoby.

Kod sugerujący tego typu zmiany został znaleziony przez samych użytkowników, tak więc sytuacja nie sugeruje automatycznie, że firma Tima Cooka zdecyduje się wdrożyć opisywane zmiany. Nie wszystkie pomysły Apple z przeszłości trafiły do użytku publicznego oraz zostały zaimplementowane do wykorzystania w szerszym gronie.

Oddzielenie poprawek bezpieczeństwa od głównych aktualizacji systemu byłoby jednak w tym przypadku dobrym pomysłem. Szczególnie w dobie coraz bardziej aktywnego wykorzystywania wybranych podatności przez cyberprzestępców.

Źródło: 9to5mac / fot. Szabo Viktor - Unsplash