Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Edge 89 szybszy o 41%. To zła wiadomość dla wielu internautów
Piątek, 05 Marzec 2021 14:16, Wpisany przez Maksym Słomski
edge 89 zmianySpokojnie, możesz to zmienić.

Microsoft przy okazji udostępnienia najnowszej aktualizacji przeglądarki internetowej Edge do wersji o numerze 89, udzielił niemalże powszechnego dostępu do nowej, teoretycznie bardzo pożytecznej funkcji. Założenia brzmią pięknie: dzięki niej aplikacja Microsoft Edge na komputerach z systemem Windows 10 uruchamia się aż o 41% szybciej, niż do tej pory. Szkopuł polega na tym, że wiele osób może zechcieć ją wyłączyć.

Microsoft Edge 89 uruchamia się szybciej o 41%, ale...


Funkcja, o której mowa, została pierwotnie wprowadzona wraz z aktualizacją Edge 88 i była już dostępna dla niektórych użytkowników. Przyspieszone uruchamianie Microsoft Edge 89 wynika z faktu uprzedniego wczytania części procesów, niezbędnych do rozruchu aplikacji na komputerze z systemem Windows 10. Te zostają załadowane wraz ze startem systemu. Oznacza to dokładnie tyle, że procesy Microsoft Edge będą działały w tle, nawet jeśli wcale nie uruchomisz tej przeglądarki.

edge 89
Źródło: mat. własne

Wstępne testy dowodzą, że czas uruchamiania przeglądarki Microsoft Edge jest o 29% - 41% krótszy, w zależności od specyfikacji sprzętowej danego komputera. Przyspieszenie startu jest włączone automatycznie. Jeśli masz przeglądarkę Microsoft Edge w swoim systemie i wcale z niej nie korzystasz, oznacza to, że ta zabiera cenne zasoby nawet wtedy, gdy nie jest uruchamiana. Nie używasz Microsoft Edge? Pozbądź się zbędnych procesów.

Jak wyłączyć przyspieszenie uruchamiania Microsoft Edge?


Aby pozbyć się niepożądanej funkcji, przejdź do menu ustawień przeglądarki Edge i wybierz zakładkę "System". Tutaj zwróć uwagę na opcję o nazwie "Ulepszanie uruchamiania" (Przeglądarka zostanie uruchomiona w tle po zalogowaniu się do urządzenia i będzie nadal działać po zamknięciu wszystkich okien przeglądarki) i wyłącz ją. Finalnie, zrestartuj przeglądarkę.

edge boost
Menu ustawień w przeglądarce Microsoft Edge 89. | Źródło: mat. własne

Uważam, że taka funkcja powinna być domyślnie wyłączona, a włączenie jej na milionach urządzeń z Windows 10 jest dziwnego rodzaju zagrywką ze strony Microsoftu. Obecnie blisko 70% internautów korzysta z przeglądarki Google Chrome, podczas gdy z Edge - nieco ponad 10%. Dlaczego firma z Redmond postanowiła bezsensownie zużywać zasoby na komputerach internautów korzystających na co dzień z innych aplikacji? Trudno powiedzieć.

Pobierz Microsoft Edge 89


Najnowsza wersja przeglądarki Microsoft Edge znajduje się już w naszej bazie danych. Poniżej znajdziesz odnośniki do programu w wersjach na systemu Windows i macOS.


Źródło: Microsoft