Instalki.pl » Aktualności » Software » Policja ściga osoby, które kupiły tanie klucze Windows 10
Wtorek, 02 Marzec 2021 10:21, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 tanie klucze boxNa kupujących padł blady strach.

Istnieje kilka sprawdzonych metod na Windows 10 za darmo. Najpopularniejszą jest chyba wykorzystanie klucza z Windows 7 lub Windows 8/8.1 do bezpłatnego ulepszenia za pomocą narzędzia Media Creation Tool. Legalność tej metody jest kwestionowana, podobnie jak zakup tanich kluczy Windows 10 z Allegro. Polskie organy ścigania od czasu do czasu wzywają na przesłuchania osoby kupujące oprogramowanie Microsoftu w podejrzanie niskich cenach. Raz kupiłem *odrobinę* tylko tańszy klucz dostępu do pakietu Office, więc mówię to także na podstawie własnego doświadczenia. Teraz za kupujących podejrzanie tanie klucze w Niemczech wzięła się niemiecka policja.

Tanie klucze Windows 10 przyczyną problemów


Kosztujące kilka złotych klucze licencyjne do systemu Windows 10 są plagą nie tylko na Allegro. Szemrane oferty pojawiają się także na eBayu i wielu innych stronach znanych doskonale internautom poszukującym taniego oprogramowania. Ich zakup może wiązać się z ryzykiem bycia wezwanym na policję, o czym właśnie przekonują się mieszkańcy Niemiec - informuje serwis Tarnkappe.

Internauci, którzy kupili tanie klucze Windows 10 wzywani są przez śledczych do złożenia wyjaśnień. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby celem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości było nakłonienie ich do przyznania się do winy i pociągnięcia do odpowiedzialności za naruszenie prawa własności intelektualnej. Do tej pory niemiecki wymiar sprawiedliwości nie potwierdził oficjalnie tych doniesień, ale w sieci coraz głośniej słychać panikę szerzącą się pośród co poniektórych obywateli Niemiec.

ebay tanie klucze windows 10
Tanie klucze Windows 10 na eBay. | Źródło: Tarnkappe

Niektórzy z wezwanych przez policję twierdzą, że klucze zakupili wiele lat temu, więc nie jest jeszcze jasne, do czego zmierza policja w ramach tej nowej kampanii. Gdy sam składałem zeznania na komisariacie policji, policjant również pytał mnie o oprogramowanie zakupione 2-3 lata wcześniej. Wysoce prawdopodobnym jest to, że zatrzymano któregoś z handlarzy i postawiono mu zarzuty, a konsumenci zostali wezwani w charakterze świadków mogących ułatwić sprawne postawienie mu zarzutów.

Czy tanie klucze z Allegro są legalne?


Niektórzy twierdzą, że niska cena kluczy Windows 10 z Allegro wynika z faktu, że są to klucze używane, skupowane masowo przez handlarzy. Microsoft ma oczywiście obiekcje do tego typu ofert, ale sprzedawcy bardzo często zasłaniają się wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 lipca 2012 roku, który to orzekł, że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy i oryginalne licencje, a odsprzedaży dokonywać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy. Pytanie brzmi: czy klucze sprzedawane za 5 złotych faktycznie są unikalne i każdy sprzedawany jest tylko jednej osobie? Patrząc na skalę ich sprzedaży na całym świecie, trudno jest spodziewać się, aby na rynku było aż tak wiele używanych kluczy.

tanie klucze windows 10
Tanie klucze Windows 10 na Allegro. Microsoft problem widzi, Allegro go lekceważy, wielu internautów twierdzi, że klucze są legalne. Kto ma rację? | Źródło: Allegro

Windows 10 bez aktywacji lepszy niż tanie klucze


Przypominam, że z Windows 10 można korzystać bez aktywacji - zupełnie legalnie i bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Na etapie instalacji zamiast wpisywać kod, podejmuj decyzję o jego późniejszej aktywacji. Nie musisz jej nigdy dokonywać. Są jakieś wady tego rozwiązania? O ile nie chcesz kombinować, tak. W prawym dolnym rogu Pulpitu nieaktywowanego systemu wyświetla się znak wodny, przypominający o możliwości jego aktywacji. Bez dokonania tej czynności personalizacja wyglądu OS-u jest utrudniona. Czego nie da się zrobić? Zmienić domyślnej tapety (w teorii...), wyglądu menu Start, paska zadań i kolorów w obrębie systemu.

Źródło: Tarnkappe