Instalki.pl » Aktualności » Software » Blender 2.92 wydany. Dużo ciekawych nowości
Sobota, 27 Luty 2021 12:40, Wpisany przez Maksym Słomski
blender 2.92Darmowy program do grafiki 3D.

Blender 2.92 został właśnie udostępniony, co ucieszyć powinno wszystkich użytkowników tego lubianego, otwartoźródłowego programu do tworzenia i modelowania grafiki 3D. Nowe wydanie możecie już pobrać bezpłatnie, w pełnej wersji, z poziomu bazy oprogramowania serwisu Instalki.pl. Blender 2.92 to mnóstwo zmian - tutaj przyjrzymy się tym najważniejszym.

Blender 2.92 - najważniejsze nowości


Najbardziej istotna zmiana to nowy edytor node'ów o nazwie Geometry Nodes. Wiele elementów tworzonych do tej pory za pomocą systemu cząsteczek, będzie dało się dzięki niemu przygotować znacznie szybciej. Twórcy Blendera zapowiadają dalsze udoskonalenia edytora w kolejnych wydaniach aplikacji - na razie jego funkcjonalność jest nieco ograniczona.

geometry nodes
Geometry Nodes w Blender 2.92. | Źródło: Blender

Interesujące novum dotyczy symulacji zachowania cieczy, która domyślnie ma charakterystykę wody. Nową opcją jest viscosity, dzięki której użytkownik nada cieczy inną konsystencję. W parze z tą innowacją idzie inna, w postaci nowego symulatora zachowania cieczy o nazwie APIC, działającego jakby lepiej od FLIP.Co jeszcze? Pociągnięcia Grease Pencil od teraz można edytować jako krzywe, a funkcja Trace Image wspiera od teraz sekwencje obrazów. Przenoszenie storyboardów do 3D będzie znacznie prostsze.

grease pencil
Grease Pencil w Blender 2.92. | Źródło: Blender

Innymi nowościami są wsparcie OpenCL dla GPU Intel Iris i Xe, czy też hybrydowego renderowania za pomocą back-endu NVIDIA OptiX dla lepszej wydajności CPU/GPU. Od teraz back-end OptiX wspiera również techniki ambient occlusion i bevel shaders.

Świetny przegląd nowych funkcji Blender 2.92 w formie wideo, trwający zaledwie 5 minut, obejrzysz poniżej. Materiał przygotowano w języku angielskim.Blender 2.92 do pobrania za darmo


Najnowszą wersję Blender zawsze znajdziesz w naszej bazie oprogramowania. Pobierz z niej Blender 2.92 i przekonaj się, jak praktyczne są wszystkie wprowadzone wraz z najnowszą aktualizacją zmiany.


Źródło: Blender