Instalki.pl » Aktualności » Software » Android stał się bezpieczniejszy. Oferuje też 5 nowych, fajnych funkcji
Środa, 24 Luty 2021 14:21, Wpisany przez Maksym Słomski
google androidNowości w Androidzie.

Google poinformowało o kilku interesujących zmianach w systemie operacyjnym Android. Przedstawiciele firmy z Mountain View zapowiedzieli, że ich OS stał się bezpieczniejszy, a oprócz tego zagościło w nim pięć funkcji, które mogą zainteresować spore grono użytkowników. Pamiętasz jeszcze Emoji Kitchen i zabawę z łączeniem emotikonów, celem stworzenia nowych? Te nowości są znacznie ciekawsze!

1. Android poinformuje o wycieku hasła


Password Checkup (Sprawdzanie hasła) to dodatek znany do tej pory przede wszystkim jako dodatek do desktopowej odmiany przeglądarki internetowej Google Chrome. Jego zadaniem jest informowanie użytkownika o fakcie wycieku jego zapisanych w obrębie menadżera haseł do sieci. Od teraz ta arcyprzydatna funkcja działa na smartfonach i tabletach z systemem Android 9 lub nowszym.

Źródło: Google

Od teraz, gdy wprowadzisz hasło do aplikacji na telefonie przy użyciu funkcji Autouzupełnianie Google, dowiesz się, czy dane te nie pojawiają się na jednej z list w sieci. Jeśli tak, Google ułatwi proces zmiany niebezpiecznego hasła.2. Wiadomości z opcją planowania wysyłki


Google chwali się, że każdego miesiąca pół miliarda osób na świecie korzysta z aplikacji Wiadomości od Google do nawiązywania kontaktu z bliskimi. Z myślą o tych właśnie osobach firma wprowadza do systemu Android w wersji 7 i nowszych funkcję planowania wysyłki wiadomości o określonej porze. Aby to zrobić, wystarczy po napisaniu wiadomości przytrzymać przycisk jej wysłania i wybrać datę i godzinę, o której ta ma zostać nadana.3. Nowa wersja TalkBack z gestami i lepszym feedbackiem głosowym


TalkBack to świetna funkcja dla osób z przeróżnymi problemami ze wzrokiem. Dzięki odczytywaniu na głos zawartości ekranu daje możliwość sprawniejszego korzystania ze smartfonów i tabletów osobom niewidomym. Google właśnie ją ulepszyło. Firma ściśle współpracowała ze społecznościami osób niewidomych i słabowidzących nad nową wersją TalkBack, aby uczynić apkę lepszą. TalkBack to teraz bardziej intuicyjne gesty, ujednolicone menu, nowe menu kontroli czytania i inne nowości zobrazowane na poniższym materiale wideo.4. Asystent Google potrafi więcej, a Ty nie musisz dotykać smartfona


Najnowsze aktualizacje Asystenta Google ułatwiają wykonywanie zadań na telefonie bez konieczności wchodzenia z nim w fizyczną interakcję. Asystent działa od teraz lepiej, nawet gdy telefon jest zablokowany. Po prostu powiedz jednym ciągiem "Hej Google, ustaw alarm" lub "Hej Google, odtwarzaj muzykę pop w Spotify". Aby w pełni wykorzystać możliwości Asystenta, gdy telefon jest zablokowany. Aby to zrobić, włącz "Twoje wyniki przy zablokowanym ekranie" w ustawieniach Asystenta w menu "Personalizacja" i mów "Hej Google", by w ten sposób wysyłać wiadomości tekstowe i nawiązywać połączenia.


Źródło: Google

5. Tryb ciemny w Mapach Google oszczędzi Twój wzrok


Od teraz tryb ciemny działał będzie u wszystkich w Mapach Google. Aby go włączyć, uruchom aplikację, wejdź w "Ustawienia", tapnij w "Motywy" i włącz odpowiednią opcję. W ten sposób będziesz oszczędzał nie tylko swój wzrok, ale także baterię smartfona.

6. Nowości w Android Auto


Nowe tapety w Android Auto 6.1 to nie jedyna nowość w apce Google przeznaczonej dla kierowców. Od teraz aplikacja pozwalająca łączyć się z kompatybilnymi systemami multimedialnymi w samochodach pozwoli pasażerom zagrać ze sobą w ciekawe gry lub podrzuci interesujące ciekawostki. Na ekranie uruchamiania debiutują także długo wyczekiwane skróty do kontaktów, a nawet poleceń dla Asystenta. Istotnym novum jest też ekran prywatności, pozwalający kontrolować, kiedy Android Auto pojawia się na wyświetlaczu Twojego samochodu.


Źródło: Google

Trochę tego jest, prawda? Która ze zmian jest Twoją ulubioną?

Źródło: Google