Instalki.pl » Aktualności » Software » Linux wygrał kosmiczny wyścig z Windowsem - system wylądował na Marsie
Wtorek, 23 Luty 2021 09:43, Wpisany przez Maksym Słomski
perseveranceTriumf otwartoźródłowego oprogramowania.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie w ubiegłym tygodniu. Wszyscy ekscytowali się transmisją na żywo z przebiegu ostatniej fazy misji, wiele osób podziwiało także wideo z lądowania łazika Perseverance na Marsie, opublikowane wczoraj przez NASA. Nie każdy jednak zastanawiał się nad tym, z jakiego oprogramowania korzystają cuda techniki dostarczone na Czerwoną Planetę. W tym kontekście powinniście wiedzieć, że Linux wygrał kosmiczny wyścig z Windowsem.

Linux wylądował na Marsie


O tej ciekawostce po raz pierwszy wspomniano w wywiadzie, którego Tim Canham, inżynier oprogramowania NASA, udzielił IEEE Spectrum. Znajdujący się na pokładzie łazika Perseverance dron Ingenuity, wykorzystuje platformę oprogramowania opartą na Linuksie, którą agencja kosmiczna udostępniła kilka lat temu. "To będzie pierwszy raz, kiedy przelecimy nad powierzchnią Marsa za sprawą systemu Linux." - powiedział Canham.


To prawdopodobnie pierwszy raz, gdy NASA sprowadziła na Marsa urządzenie oparte na systemie Linux. "Z tego co wiem na wcześniej wysyłanych na Marsa łazikach nie instalowano oprogramowania opartego na tym OS-ie" - pisał Canham w e-mailu wysłanym redaktorom PCMag. W przeszłości łaziki marsjańskie korzystały z zamkniętych systemów operacyjnych, głównie tych rozwijanych przez firmę programistyczną Wind River Systems.

Co ciekawe, Ingenuity został zbudowany w oparciu o wiele gotowych i stosowanych powszechnie części. Dla przykładu, korzysta on z układu obliczeniowego Qualcomm Snapdragon 801. "Chcieliśmy wybrać wydajny, kompaktowy procesor do helikoptera. Najlepszym kandydatem wydawał nam się właśnie Snapdragon 801, który w tym wypadku wykorzystuje platformę Snapdragon Flight" - dodał Canham.Mars to od teraz druga po Ziemi planeta, na której większość urządzeń pracuje w oparciu o system wykorzystujący jądro Linux.

Źródło: IEEE Spectrum, PCMag