Instalki.pl » Aktualności » Software » Twoja kamerka internetowa nie działa? Winna aktualizacja Windows 10
Czwartek, 18 Luty 2021 12:32, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows-kamerkaMicrosoft już pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Microsoft nie byłby sobą, gdyby nie udostępnił aktualizacji Windowsa, która nie spowodowałaby żadnych problemów, nieprawdaż? Tę regułę potwierdziła jedna z aktualizacji zbiorczych, która pojawiła się wcześniej w tym miesiącu. Okazuje się, że ta wywołała problemy z działaniem niektórych kamerek internetowych.

Windows 10 KB4601319 – kamera internetowa nie działa


Aktualizacja o której mowa, KB4601319, zadebiutowała 9 lutego, czyli ponad tydzień temu. Jak donosi Windows Latest, sprawiła ona, że niektórzy użytkownicy utracili możliwość korzystania ze swoich kamerek internetowych. Konkretnie mowa o takich urządzeniach jak Intel RealSense Depth, kamerce Razer Stargazer, i nie tylko.

Deinstalacja łatki KB4601319 z systemu Windows 10 rozwiązuje powyższy kłopot. Ale co dokładnie go powoduje? W tej chwili spekuluje się, że aktualizacja w jakiś sposób usuwa sterowniki umożliwiające kamerkom pracę.

Na szczęście, Microsoft już zdaje sobie sprawę z problemu i już pracuje nad jego rozwiązaniem. Za pośrednictwem aplikacji Centrum Opinii poinformował o tym jeden z inżynierów oprogramowania firmy.

„Dziękujemy za zwrócenie naszej uwagi na problemy z kamerą Intel Realsense. Jesteśmy świadomi problemu i pracujemy nad jego rozwiązaniem. W międzyczasie, jeżeli potrzebujesz skorzystać z kamery, usuń zainstalowaną aktualizację systemu Windows, postępując zgodnie z instrukcjami.”, czytamy.

windows-raporty
Doniesienia użytkowników systemu Windows 10 o problemach spowodowanych przez aktualizację zbiorczą KB460131. | Źródło: mat. własne

Co istotne, aktualizacja KB4601319 zdaje się powodować problemy nie tylko z kamerami, ale również z myszami bezprzewodowymi, drugimi monitorami i innymi monitorami. W tej kwestii Microsoft się jednak nie wypowiedział. Niektórzy użytkownicy donoszą też o pojawiających się blue screenach.

Aktualizacja KB4601319 – jak odinstalować


Aby przywrócić system Windows 10 do poprzedniej wersji, powodując deinstalację aktualizacji zbiorczej o numerze KB4601319, należy wykonać poniższe kroki:

1. W wyszukiwarce systemowej wpisze frazę Wyświetl historię aktualizacji i kliknij w wynik o dokładnie takiej nazwie.
2. W otworzonym oknie wybierz opcję Odinstaluj aktualizacje.
3. Znajdź na wyświetlonej liście aktualizację KB4601319, kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Odinstaluj.
4. Uruchom komputer ponownie.

windows-aktualizacje
Lista pozwalająca na odinstalowanie dowolnej aktualizacji systemu Windows 10. | Źródło: mat. własne

Warto przypomnieć, że poprzednia zbiorcza aktualizacja Windows 10 - KB4598291 także sprawiała wiele kłopotów. Użytkownicy donosili chociażby o jej problemach z instalacją oraz o tym, że uniemożliwiała uruchamianie gier korzystających z funkcjonalności Direct Play.

Źródło: Windows Latest, fot. tyt. Canva