Instalki.pl » Aktualności » Software » Masz Windows 10? Przygotuj się na historyczne pożegnanie
Środa, 17 Luty 2021 11:47, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 kb4577586Nadszedł czas.

Jeśli czytasz uważnie nasz serwis i śledzisz newsy dotyczące Windows 10, wiesz zapewne, że z końcem października ubiegłego roku w katalogu aktualizacji pojawiła się opcjonalna poprawka KB4577586. Wszyscy chętni mogli ją pobrać, aby usunąć Adobe Flash Player z systemu Windows 10. Spodziewaliśmy się, że firma Microsoft udostępni łatkę wszystkim użytkownikom za pośrednictwem kanału Windows Update z końcem grudnia, jednakże nastąpiło to dopiero teraz.

Aktualizacja KB4577586 usunie Adobe Flash Player


Osobom korzystającym z systemu Windows 10 w wersji 20H2, 2004 i starszych udostępniana jest już poprawka KB4577586, która trwale usuwa program Adobe Flash Player i wszystkie związane z nim pliki. KB4577586 jest aktualizacją opcjonalną, ale - co dość zaskakujące - jest ona pobierana i instalowana automatycznie po kliknięciu przycisku "Sprawdź aktualizacje" w menu "Ustawienia" -> "Aktualizacja i zabezpieczenia" -> "Windows Update".

Omawiany patch opisany jest jako:

Aktualizacja w celu usunięcia programu Adobe Flash Player w systemie Windows 10 Version 20H2 w systemach opartych na x64 (KB4577586)

Po zakończeniu procesu jego instalacji wymagane jest zrestartowanie komputera.

Chcesz upewnić się, czy aktualizacja została już wdrożona w Twoim systemie? Włącz "Ustawienia", przejdź do "Aktualizacja i zabezpieczenia", później "Windows Update" i kliknij na "Wyświetl historię aktualizacji". Następnie pozostanie Ci rozwinąć listę "Inne aktualizacje".

windows 10 poprawka
Historia aktualizacji w Windows Update. | Źródło: mat. własny

Patch jest ostatecznym pożegnaniem z Adobe Flash Player dla wszystkich wersji systemu operacyjnego i zostanie przekazany za pośrednictwem Windows Update większej liczbie użytkowników na przestrzeni najbliższych kilku tygodni.

Flash zmienił internet


Flash to technologia, która zmieniła kiedyś Internet – zarówno pod kątem pracy, jak i rozrywki. Apple oraz Google również wykorzystywały Flasha w swoich systemach mobilnych – Androidzie oraz iOS. Niektóre strony internetowe działały tylko w oparciu o Flash, jednak sama technologia kilka lat temu zaczęła być wypierana przez bezpieczniejsze oraz wydajniejsze rozwiązania, takie jak chociażby HTML5.

Czytaj także: 36 000 gier flash uratowanych przed zapomnieniem! Tu zagrasz we wszystkie

Warto upewnić się, że Flash nie znajduje się na Waszych komputerach – w jakiejkolwiek postaci. O ile systemy mobilne i przeglądarki same zajmą się jego blokowaniem, w przypadku Windowsa oraz macOS odinstalowanie stosownych plików będzie wymagane, aby upewnić się, że Wasze sprzęty są należycie zabezpieczone przed ewentualnymi atakami.

Źródło: mat. własny