Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowa aktualizacja Windows 10 stwarza więcej problemów, niż rozwiązuje
Wtorek, 09 Luty 2021 11:27, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows-problemWstrzymaj się z jej instalacją.

Dotychczas niejednokrotnie bywało tak, że kolejne aktualizacje Windows 10 nie tylko wprowadzały nowe przydatne funkcje i naprawiały pojawiające się w systemie błędy, ale również rodziły zupełnie nowe problemy. Wygląda na to, że mamy do czynienia z taką sytuacją ponownie. Jak donosi Windows Latest, zbiorcza aktualizacja KB4598291, którą Microsoft udostępnił wcześniej w tym miesiącu, powoduje całe mnóstwo komplikacji.

Aktualizacja KB4598291 powstała rzecz jasna w celu naprawy zestawu błędów, z którymi użytkownicy Windowsa mieli wcześniej do czynienia – błędów, z których wiele pojawiło się wraz z wersją 20H2 systemu (October 2020 Update). Mowa na przykład o problemach z działaniem funkcji Alt+Tab pozwalającej na szybkie przełączanie się między oknami czy Menedżera poświadczeń. KB4598291 w końcu eliminuje też błędy ESENT 642, które wyświetlały się w Podglądzie zdarzeń.

Aktualizacja KB4598291 – kłopoty z instalacją


Niestety, aktualizacja KB4598291 wywołała na komputerach z Windows 10 szereg nowych problemów. Jak dowiedziano się za pośrednictwem postów opublikowanych w aplikacji Centrum opinii (Feedback Hub) Microsoftu, niektórzy użytkownicy mają problem z samą instalacją łatki. Ta jest przerywana przez tajemniczy błąd.

„Błąd występuje, gdy instalacja aktualizacji jest niemal ukończona w 100%, a następnie wyświetla się komunikat o tym, że aktualizacja nie może zostać zainstalowana – zatem rozpoczyna się usuwanie plików i przywracanie obecnej instalacji. Na krótko wyłączyłem aktualizacje, ale wczoraj ponownie je aktywowałem. Łączna prób instalacji dokonanych w ciągu ostatniego tygodnia to około 5 lub więcej.”, podzielił się jeden z użytkowników.

windows-centrum-opinii
Niektóre problemy z aktualizacją KB4598291, o których donoszą użytkownicy. | Źródło: mat. własne

Aktualizacja KB4598291 a działanie gier i innych programów


Pojawiły się również doniesienia o tym, że KB4598291 powoduje problemy z grami korzystającymi z funkcjonalności DirectPlay. DirectPlay to komponent pakietu DirectX pozwalający grom na łączenie się z Internetem, wykorzystywany przede wszystkim przez starsze produkcje.

„Kilka moich gier 3D scrashowało zaraz po uruchomieniu, a jedną z nich było World of Warcraft. Po usunięciu aktualizacji gry i aplikacje zaczęły działać jak należy.”, czytamy.

Sama w Centrum Opinii doszukałam się również skarg na to, że aktualizacja KB4598291 powoduje zawieszanie się edytora tekstu, uniemożliwiając otworzenie menedżera zadań czy też wywołuje problemy z działaniem menu Start. Jak widać, omawiany patch jest dość problematyczny.

Na szczęście aktualizacja KB4598291 to aktualizacja opcjonalna, która nie zainstaluje się na komputerze automatycznie. W tej chwili zalecamy wstrzymanie się z jej instalacją. Oczywiście, nawet jeśli ją zainstalujecie, być może będziecie tymi szczęśliwcami, którzy nie doświadczą z jej strony żadnych komplikacji.

Źródło: Windows Latest, fot. tyt. Canva