Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft wprowadza Viva. Zupełnie nową platformę do zdalnej pracy
Piątek, 05 Luty 2021 13:47, Wpisany przez Aleksander Piskorz
microsoft logo
Ma ułatwić dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Microsoft Viva to zupełnie nowa inicjatywa amerykańskiego producenta, która zakłada stworzenie platformy ułatwiającej przejście na pracę zdalną - niezależnie od organizacji. Amerykanie zauważyli, jak wiele marek i przedsiębiorstw miało z tym problem w obliczu pandemii i firma chce pomóc przeprowadzić ten proces jak najmniej boleśnie. 

Co znajdziemy więc w całej platformie Viva?

Microsoft Viva - nowy sposób na pracę zdalną

“Świat się zmienił i do niektórych rzeczy nie będzie już powrotu. Elastyczność w kwestii tego gdzie i jak pracujemy będzie kluczowa” - przekazał Microsoft. Platforma Viva zaprojektowana z myślą o zdalnej pracy jest oczywiście połączona z inną, popularną aplikacją Microsoftu - Teams.

Microsoft Viva to platforma, którą można podzielić na cztery obszary: połączenia, spostrzeżenia, tematy oraz nauka. Połączenia obejmują komunikację wewnętrzną i zasoby, spostrzeżenia pozwolą na komentarze i wymianę informacji - i tak dalej, i tak dalej.W ramach Viva, szefowie i menedżerowie będą mogli podglądać oraz sprawdzać wzorce i jakość pracy swoich pracowników - wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. W zakładce “nauka”, organizacje będą mogły udostępniać ważne informacje, szkolenia czy też tematy powiązane z organizacją.

Za optymalizację wyświetlania będzie odpowiedzialna sztuczna inteligencja Microsoftu.

Na ten moment Microsoft Viva jest ograniczona do wersji poglądowej, jednak stabilna wersja rozwiązania będzie dystrybuowana w przeciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Amerykanie pracują również nad integracją Viva z Microsoft 365 oraz LinkedIn.

Sam pomysł Microsoftu wygląda ciekawe na papierze, jednak jeśli przyjrzeć mu się bliżej, jest to kopia takich rozwiązań, jak Facebook Workplace czy też Slack. W tym przypadku Microsoft może jednak wygrać poprzez integrację ze swoimi usługami i rozwiązaniami wykorzystywanymi przez korporacje i uczelnie.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać, aby zaobserwować, jak Viva będzie działać w praktyce.

Źródło: TheVerge / fot. Microsoft