Instalki.pl » Aktualności » Software » Alternatywy dla aplikacji i usług Google
Wtorek, 02 Luty 2021 17:49, Wpisany przez Maksym Słomski
alternatywy googleTak, istnieją i są godne zainteresowania.

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o kwestiach bezpieczeństwa i prywatności danych, w kontekście przekazywania ich wielkim korporacjom. Istnieje wcale nie mała grupa osób, które stopniowo odwracają się od Facebooka, przestają korzystać z WhatsAppa, a nawet rozważają porzucenie usług Google na rzecz alternatywnych rozwiązań. Problem polega na tym, że od tak dawna korzystamy z pewnych stron i aplikacji, że bardzo trudno jest nam sobie wyobrazić przesiadkę na coś innego. Czy to naprawdę takie trudne? Niekoniecznie - to wyłącznie kwestia determinacji.

Czytaj także: Jak usunąć konto Google i wszystkie powiązane z nim usługi?

W dzisiejszym wpisie chciałbym zaprezentować alternatywy dla produktów Google. Wcale nie namawiam nikogo do porzucenia usług oferowanych przez giganta z Mountain View, ani też nie twierdzę, że inne rozwiązania są lepsze. Wiem jednak doskonale, że istnieje grono internautów ceniących sobie prywatność i szukających alternatyw dla propozycji serwowanych przez tę właśnie firmę.

Alternatywy dla Google Chrome


Z wyszukiwarki Google Chrome korzysta blisko 70% internautów. Być może warto pójść pod prąd i skorzystać z aplikacji, która pobiera na Twój temat mniej informacji?

firefox 85
Firefox 85. | Źródło: mat. własne

Firefox - lepsza z wydania na wydanie przeglądarka internetowa stawiająca na prywatność

Brave - bazująca na premium przeglądarka, która wycina domyślnie reklamy i trackery i walczy z fingerprintingiem

Tor Browser - przeglądarka bazująca na Firefox, która działa domyślnie w oparciu o sieć Tor

Alternatywy dla wyszukiwarki Google


Wyszukiwarka Google pobiera informacje o Twoim adresie IP, frazach które wyszukujesz, a na domiar złego Twoim identyfikatorze, znajdującym się w plikach cookie. Pewnie znalazłoby się coś jeszcze. Być może wolisz skorzystać z innego rozwiązania.

duckduckgo
Wyszukiwarka internetowa DuckDuckGo. | Źródło: mat. własne

DuckDuckGo - przeglądarka rodem z USA, której twórcy podkreślają ochronę prywatności użytkowników i wymuszają korzystanie z HTTPS. Przeglądarka blokuje skrypty śledzące i ocenia prywatność stron.

Mojeek - brytyjski silnik wyszukiwania z własnym crawlerem i indeksem. Akcentuje swoją niezależność i troskę o prywatność internautów.

SwissCows - szwajcarska wyszukiwarka bazująca na szwajcarskiej infrastrukturze i gwarantująca internautom anonimowe, prywatne wyszukiwanie.

Alternatywy dla Gmail


Gmail jest przebieglejszy, niż niejednemu mogłoby się wydawać. Zawartość skrzynek mailowych to dla Google skarbnica wiedzy na temat Waszych zwyczajów, a nawet preferencji zakupowych. Wystarczy, że korzystacie z Gmaila, a Google śledzi Waszą aktywność także poza tą usługą. Alternatywy dla Gmail to:

protonmail
Interfejs aplikacji ProtonMail. | Źródło: mat. własne

ProtonMail - szwajcarska poczta z szyfrowaniem end-to-end, serwerami w Szwajcarii i darmowymi kontami o pojemności 500 MB.

CTemplar - islandzka poczta z otwartoźródłowym kodem, szyfrowaniem RSA 4096 bit (!) i darmowymi kontami do 1 GB.

Mailfence - belgijska poczta z szyfrowaniem end-to-end i PGP z darmowymi kontami do 500 MB.

Alternatywy dla Map Google


Mapy Google są świetne i przeważnie bezbłędnie prowadzą do celu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz poszukać alternatywy. Zwłaszcza te bazujące na OSM Maps są doskonałe.

herewego
Mapy Here WeGo. | Źródło: mat. własne

MapHub - narzędzie pozwalające przeglądać, ale też tworzyć interaktywne mapy i dodawać do nich zdjęcia, a nawet umieszczać je później na zewnętrznych serwisach.

OsmAnd - doskonałe mapy i nawigacja online, dostępna w wersjach na PC oraz smartfony z Androidem i iOS. Bazuje na świetnych OSM Maps.

Here WeGo - bezpłatna i wolna od reklam aplikacja spełniająca wymagania GDPR, dostępna na PC oraz urządzenia z iOS i Androidem.

Alternatywy dla Dysku Google


Poniżej znajdziesz kilka dobrych alternatyw dla Dysku Google. Kopie zapasowe swoich plików przechowywać możesz na przykład na:

mega
MEGA. | Źródło: mat. własne

MEGA - nowozelandzki hosting z autentykacją dwuskładnikową, przejrzystym kodem źródłowym oraz darmowymi planami.

NordLocker - intuicyjna i łatwa w obsłudze usługa z szyfrowaniem e2e od Nord VPN - z planami płatnymi i bezpłatnymi.

Tresorit - szwajcarski serwis z szyfrowaniem e2e poprzez AES-256 i TLS, z weryfikacją dwuskładnikową i 3 GB przestrzeni w darmowym planie.

Alternatywy dla Dokumentów Google


Tworzenie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji online z Dokumentami Google jest wygodne, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje co najmniej kilka równie ciekawych narzędzi, mocniej akcentujących kwestie prywatności.

etherpad
Interfejs Etherpad. | Źródło: mat. własne

Cryptpad - otwartoźródłowe, szyfrowane narzędzie administrowane przez XWiki SAS z pełnym pakietem aplikacji biurowych.

OnlyOffice - rozwiązanie pozwalające tworzyć online i offline, także w wersji mobilnej.

Etherpad - otwartoźródłowy pakiet umożliwiający tworzenie treści w kooperacji z innymi w trybie online.

Alternatywy dla Google Hangouts


Nie wiem czy ktoś z Was korzysta jeszcze z Google Hangouts, ale jeśli tak, to dobrze jest rozważyć jedną z dwóch poniższych alternatyw.

signal
Signal - prawdopodobnie najbezpieczniejszy komunikator internetowy. | Źródło: mat. własne

Signal - komunikator z szyfrowaniem end-to-end zarówno wiadomości tekstowych, jak i rozmów audio i wideo. Poleca go sam Elon Musk.

Telegram - równie popularny jak Signal komunikator oferujący szyfrowanie end to end oraz weryfikację dwuetapową. Z racji swoich rosyjskich korzeni wielu może podchodzić doń sceptycznie. W przeciwieństwie do Signal, Telegram gromadzi niewielką ilość danych.

Alternatywy dla sklepu Google Play


Pobieranie aplikacji spoza Google Play jest możliwe, choć sytuacja jest dość skomplikowana. Mógłbym polecić APKMirror i Aptoide, jednakże są to serwisy na dwójnasób skompromitowane. Aptoide zaliczyło bowiem wyciek danych ponad 20 milionów użytkowników w ubiegłym roku, a na APKMirror nie brakuje aplikacji z malware w swoim kodzie... Jeśli miałbym wskazać alternatywę dla Google Play, poleciłbym Huawei AppGallery, ale dla niektórych może to oznaczać wpadanie z deszczu pod rynnę. :) Być może warto korzystać z APKMirror i Aptoide w rozważny sposób?

Źródło: mat. własny