Instalki.pl » Aktualności » Software » Dlaczego nie korzystasz z aktualnej wersji Windows 10?
Piątek, 29 Styczeń 2021 17:23, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 udzialyPytanie na weekend.

Co tu dużo mówić, jest źle. Chciałoby się powiedzieć: jest dokładnie tak, jak od dłuższego już czasu. Użytkownicy systemu Windows 10 niechętnie aktualizują swoje komputery, co potwierdzają statystyki dostarczane przez AdDuplex. Zestawienie stworzone na podstawie próbki 80 000 komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa 10 pokazuje, że aktualizacja najnowsza aktualizacja z października 2020 roku wcale nie działa na większości urządzeń. Ba, nie działa nawet na 1/4 z całej puli.

Aktualizacje Windows 10 są dla niektórych przykrą koniecznością


Często piszemy o różnego rodzaju wpadkach towarzyszących regularnie aktualizacjom systemu Windows 10. Te się zdarzają, będą zdarzać i nie ma w tym niczego dziwnego, ani specjalnie bulwersującego. Pod kontrolą OS-u rozwijanego przez firmę Microsoft korzysta już ponad miliard urządzeń i trudno nie spodziewać się, aby choć na części konfiguracji nie występowały problemy. Mimo to, część użytkowników systemu boi się błędów i odkłada instalację poprawek w czasie, jak tylko może. Pokazują do wyniki raportu serwowane przez AdDuplex.

Najwięcej komputerów (39,8%) korzysta z Windows 10 2004, czyli May 2020 Update. Na drugim miejscu z wynikiem na poziomie aż 31,2% (!) znajduje się jeszcze starsze wydanie Windows 10 1909, czyli November 2019 Update. Najnowsza duża aktualizacja zbiorcza Windows 10 20H2 jest zainstalowana na zaledwie 16,8% wszystkich urządzeń, co jest wynikiem o jedynie 3% lepszym, niż przed miesiącem. Powodów takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w sezonie świąteczno-noworocznym.

udzialy windows
Udziały poszczególnych wersji systemu Windows 10 pośród wszystkich jego wydań. Stan na styczeń 2021 roku. | Źródło: AdDuplex

AdDuplex podaje, że 0,2% użytkowników wszystkich komputerów z Windows 10 bierze udział w programie Windows Insider. Osoby te dostarczają gigantowi z Redmond cennych informacji, testując przedpremierowo nowe wydania Windowsa 10 i przygotowywane z myślą o nich poprawki.

Dlaczego nie aktualizujesz Windowsa 10?


Ciekaw jestem, do jakiej grupy użytkowników Windowsa 10 zaliczają się czytelnicy naszego serwisu. Z jednej strony czytamy bowiem opinie, że najnowszy system Microsoftu działa doskonale i nie doświadczacie żadnych kłopotów. Z drugiej jednak nie brakuje opinii, że drobne wpadki firmie jednak się zdarzają, a oprogramowanie nie zawsze działa tak, jakbyście tego chcieli.

Korzystasz z najnowszego wydania Windows 10? A może z którejś z wcześniejszych wersji? Wyłączyłeś aktualizacje automatyczne, bo nie chcesz czuć się jak "beta tester"? A może najnowsze łatki nie są Ci udostępniane ze względu na blokadę po stronie Microsoftu? A może jesteś administratorem i wolisz, aby komputery znajdujące się pod Twoimi skrzydłami nie korzystały z nowych buildów systemu? Ba, być może należysz do grupy użytkowników nieświadomych i nie wiesz nawet z jakiej wersji Windowsa 10 korzystasz? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

Źródło: AdDuplex