Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10X utrudni życie złodziejom. Zabezpieczenie nie pozwoli zresetować systemu
Środa, 27 Styczeń 2021 12:11, Wpisany przez Jan Domański
Windows 10Ochrona podobna do znanej np. z Androida.

Od dawna zapowiadany Windows 10X ma być systemem dedykowanym prostszym komputerom przenośnym, które będą raczej alternatywą dla Chromebooków i Chromeboxów niż pełnoprawnych laptopów lub mini PC. Jedną z cech jest konieczność utworzenia konta online w Windows 10X zamiast lokalnego użytkownika. W dotychczasowych Windowsach, nawet jeśli te namawiają do profilu online, da się obejść tę opcję.

Microsoft chce, żeby kradzieże urządzeń z Windows 10X nie były opłacalne


I tutaj wchodzi na tapet nowa funkcja, która będzie uprzykrzać życie ewentualnym przyszłym złodziejom takiego sprzętu. Zapewne kojarzycie znaną chociażby z Androida ochronę przed kradzieżą. Można ją włączyć w ustawieniach telefonu. Jeśli zresetujemy nasze urządzenie przy tej opcji, to i tak musimy zalogować się na dotychczasowe konto Google. I coś zdającego się działać dość podobnie chce wprowadzić Microsoft. Sprzęt, którego nie można normalnie użytkować zaraz po kradzieży, jest mniej atrakcyjny z takiego punktu widzenia.


Kompilacja Windowsa 10X, która wyciekła jakiś czas temu do sieci, została prześwietlona przez społeczność i znaleziono w niej chociażby "Ochronę przed kradzieżą" (w polskiej wersji językowej może zostać inaczej przetłumaczona, ale na pewno taki sens ma nazwa "Anti-theft protection"). Można nią zarządzać wchodząc w Ustawienia i dalej Ochronę przed kradzieżą.

Opcja ochrony przed kradzieżą Windowsa 10X z niejasnym działaniem


Po zapoznaniu się z jej prostym opisem nastaje moment, kiedy mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Formułka ze zrzutu ekranu opublikowanego w bleepingcomputer, nie wyjaśnia wiele. Głosi, że "Ochrona przed kradzieżą przeciwdziała zresetowaniu i ponownemu używaniu twojego urządzenia przez kogoś innego. Kiedy ochrona przed kradzieżą jest włączona, musisz wprowadzić PIN lub hasło Konta Microsoft przed zresetowaniem i ponownym użyciem tego uradzenia."

Windows 10XOpis funkcji ochrony przeciw kradzieży w Windows 10X / foto. bleepingcomputer

Raczej nie chodzi o zabezpieczenie wyłącznie przed resetem na zainstalowanym i normalnie włączonym systemie, bo i tak Windows 10X wymaga konta Microsoft online, a co za tym idzie hasła przy włączaniu i logowaniu się na swój profil. Być może tak samo jak w zwykłym Windows 10, będzie dało się obejść wpisywanie i zapamiętać je w systemie, ale to już inna kwestia. Minimum, to raczej działanie zabezpieczenia także np. w trybie naprawy aktywowanym zaraz przy uruchamianiu komputera, gdzie również można zresetować ustawienia. W takim wypadku wystarczyłoby zainstalować ponownie system z pendrive, więc to znów bardzo łatwe do obejścia.

Przydatny dodatek do systemu czy kosmetyka?


Obecnie w typowym Windowsie 10 nie musimy ponownie wprowadzać klucza przy kolejnej instalacji na tym samym komputerze, nawet w pełni świeżej na nowym dysku. Przy pierwszym połączeniu z serwerami Microsoftu, kiedy aktywujemy system pierwszy raz, klucz sprzętowy (płyty głównej) zapisuje się na serwerach i później jest automatycznie weryfikowany z naszą maszyną. Coś podobnego można zaprzęgnąć do ochrony przeciw kradzieży. Wtedy konieczne by było wprowadzenie nowego klucza i tym samym kupno kolejnego Windowsa, bo obecnie przypisany wymagałby podania danych pierwotnego właściciela. Choć i o tym Microsoft mógł pomyśleć i w jakiejś formie dołożyć integrację zabezpieczenia z funkcjami w UEFI, a tym samym jeszcze mocniej uszczelnić ochronę.

Windows 10Aktualne resetowanie systemu w zwykłym Windowsie 10 / foto. Instalki.pl

Tak czy inaczej, musimy poczekać na debiut pierwszych urządzeń z Windowsem 10X, aby sprawdzić, jak dokładnie działa ochrona przed kradzieżą. Może być całkiem przydatnym narzędziem, które mocno utrudni życie złodziejom, bo prostymi metodami nie będzie dało się go obejść. Ale równie dobrze pomysł mógłby być zrealizowany dużo prościej jako zwykła kosmetyka, która byłaby momentalnie zneutralizowana nawet przez zwykłego entuzjastę komputerów bez zdolności hakerskich.


Zobacz również:
Windows 10X działa szybciej niż Windows 10. Sprawdź sam (wideo)


Źródło: bleepingcomputer / Foto tytułowe: Unsplash