Instalki.pl » Aktualności » Software » Darmowe aplikacje do nauki szybkiego pisania na klawiaturze
Środa, 27 Styczeń 2021 21:20, Wpisany przez Maksym Słomski
szybkie pisanieZyskaj cenną umiejętność.

Umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze przydaje się w wielu codziennych sytuacjach. Długie rozmowy ze znajomymi, odpisywanie na maile, programowanie, czy też pisanie referatów w szkole średniej, pracy licencjackiej lub magisterskiej na studiach i wszelkie prace biurowe. Spektrum takich działań jest przeogromne. Jak pisać szybciej na klawiaturze? To proste: trenować. Przygotowałem krótkie zestawienie najlepszych darmowych aplikacji, które z dnia na dzień nauczą Cię pisać w zawrotnym tempie. Korzystaj z nich regularnie, a progres zobaczysz już po kilku dniach.

Uniwersalne porady? Pisanie bezwzrokowe zakłada przede wszystkim znajomość pozycji podstawowej przy pisaniu. Palce lewej dłoni powinny spoczywać na klawiszach ASDF a prawej na JKL;. Każdy palec ma ściśle określony zakres przycisków, co prowadzi do wytworzenia pewnych automatyzmów u piszącego, co z kolei przekłada się na przyspieszenie ruchu palców i zmniejszenia liczby błędów.

Szybkie pisanie na klawiaturze - darmowe aplikacje


Kurs Pisania


Za darmo, online, bez rejestracji, po polsku. Czego chcieć więcej? Kurs pisania zapewnia, że wystarczą dwa tygodnie pisania po 20 minut dziennie, by nauczyć się pisać bezwzrokowo, korzystając z podstawowych znaków. Dzięki temu pisanie będzie nawet 3-krotnie szybsze, a oszczędność czasu jeszcze większa.

kurs pisania
Źródło: mat. własne

Używając do pisania wszystkich 10 palców nie będziesz unosił ramion, przez co nie będziesz spięty w trakcie pracy, pamiętaj. Przed Tobą 25 lekcji i test szybkości pisania z certyfikatem do zdobycia.


Keybr


Druga z aplikacji jest doskonale znana czytelnikom naszego serwisu, którzy uważnie śledzą wszystkie publikacje. O Keybr wspominałem w sierpniu ubiegłego roku i do dziś uważam, że jest to jedna z najlepszych aplikacji webowych uczących szybkiego pisania.

keybr
Źródło: mat. własne

W przeciwieństwie do pierwszej pozycji z zestawienia, dostępna jest w języku angielskim. Zabawa zaczyna się od kursu pisania, a potem... Możecie rywalizować z innymi adeptami sztuki pisania z całego świata. Miłej zabawy!


The Typing Cat


To prawdopodobnie najatrakcyjniejszy wizualnie i najbardziej pomysłowy z darmowych kursów. The Typing Cat to nie tylko sucha nauka, to także gry, które do niej zachęcają. Aplikacja podpowiada, których palców używać w danym momencie, a testy są szalenie wciągające i satysfakcjonujące.

typing cat
Źródło: mat. własne

Narzędzie stworzono w języku angielskim, to prawda, ale przecież układ klawiatury mamy identyczny, więc... Co ciekawe, oprócz podstawowych kursów są tu kursy dedykowane specjalistom - jeśli posługujesz się na co dzień w pracy językiem angielskim, będziesz zachwycony.


TypingAcademy


Lekki i przejrzysty interfejs, angażujące i urozmaicone lekcje i dużo ciekawych statystyk. TypingAcademy to darmowa aplikacja z opcjonalną rejestracją, której warto dokonać, jeśli zamierzesz korzystać z wszystkich najciekawszych funkcji tego serwisu.

typing academy
Źródło: mat. własne

TypingAcademy uczy pisać bezwzrokowo, nie bombarduje użytkownika nachalnymi reklamami i jest świetnym narzędziem do zabawy przez choćby tylko kilka minut dziennie. Ciekawostką jest możliwość tworzenia ćwiczeń z myślą o innych. Co ważne, wyniki i statystyki zapisywane są lokalnie w przeglądarce internetowej.


Ratatype


Jeśli nie zniechęca Cię konieczność rejestracji, to proponuję dać szansę Ratatype. Nadal musisz patrzeć na klawisze podczas pisania? Ratatype jest dla Ciebie: wprowadzi Cię do świata pisania bezwzrokowego, pokazując każdorazowo, gdzie położyć palce na klawiaturze. Ba, da nawet porady odnośnie odpowiedniej pozycji siedzącej.

ratatype
Źródło: mat. własne

Ratatype został stworzony przede wszystkim z myślą o uczniach i to widać - interfejs jest kolorowy i przyjazny, a ćwiczenia pisania na klawiaturze są naprawdę podstawowe. Koncentrują się one na tym, aby użytkownik uderzał w odpowiednie klawisze, zamiast pisać cokolwiek. Założenie profilu użytkownika ułatwia sprawdzanie postępów i sprawny powrót do określonych ćwiczeń w dowolnym momencie.


Jak szybko można pisać na klawiaturze?


Najszybsi osiągają wyniki na poziomie powyżej 700 znaków na minutę, choć na turniejach nie brakuje rezultatów rzędu 1000 uderzeń na minutę. Rekord Guinessa w tej dziedzinie należy do Barbary Blackburn, która na klawiaturze w układzie Dvoraka osiągnęła wynik na poziomie 1060 znaków na minutę.

Mówi się, że zaledwie kilkadziesiąt godzin ćwiczeń wystarczy do tego, aby znacząco poprawić tempo pisania. Powodzenia!

Źródło: mat. własny