Instalki.pl » Aktualności » Software » Jak oczyścić dysk Windows 10. Proste triki
Czwartek, 21 Styczeń 2021 18:37, Wpisany przez Maksym Słomski
porzadkowanie windows 10Zwolnij miejsce na dysku komputera.

Jak zwolnić miejsce na dysku SSD lub dysku twardym w systemie Windows 10? To banalne z pozoru pytanie jest jednym z najchętniej zadawanym w Internecie od lat. Oznacza to, że takie artykuły jak ten po prostu muszą powstawać, bo internauci nieustannie szukają na to skutecznych metod. Co można usunąć z Windows 10, aby zwolnić miejsce na dysku? Od jakich narzędzi rozpocząć? Ile miejsca da się zwolnić? Za chwilę się dowiecie. Miejcie przy tym świadomość, że jest to poradnik dla osób początkujących i niespecjalnie obeznanych z obsługą systemu Windows 10.

0. Opróżnij kosz


Traktuję to jako podpowiedź w kategorii "humor", stąd przyznany jej numer 0. Mimo tego, że dla niektórych z Was zabrzmi jak żart, musicie wiedzieć, że porządkowałem już co najmniej dwa komputery, na których z kosza usuwałem po kilkanaście gigabajtów zbędnych plików. Pliki te zajmują zawsze miejsce na dysku systemowym, na którym z różnych powodów użytkownikom komputerów zawsze brakuje miejsca... Regularnie opróżniaj kosz - nie zapominaj o tym.

0
Śmiało, opróżnij Kosz. To nie boli! | Źródło: mat. własne

1. Wykasuj pliki tymczasowe


Microsoft zapewnia użytkownikom Windows 10 podstawowe narzędzie do porządkowanie dysku, a jest nim nieodżałowane Oczyszczanie Dysku. Skorzystanie z niego jest najprostszą metodą na pozbycie się wszelkiego rodzaju plików tymczasowych, które już po kilku tygodniach potrafią zajmować całkiem sporą ilość cennej przestrzeni. Właśnie od tego skorzystania z tego narzędzia powinieneś rozpocząć.

1. Kliknij na lupkę obok Menu Start.

2. Wpisz "Oczyszczanie Dysku" i kliknij w program, aby go uruchomić.

3. Wybierz partycję, którą chcesz uporządkować. Domyślnie system Windows 10 instalowany jest na partycji C: i to właśnie nią zajmij się w pierwszej kolejności.

1
Źródło: mat. własne

4. Po krótkiej chwili zostanie wyświetlona lista z plikami tymczasowymi oraz zajmowaną przez nie przestrzenią dyskową. Wybierz pliki, które chcesz usunąć i działanie potwierdź przyciskiem "OK". Jeśli dawno tu nie zaglądałeś, możesz zwolnić w ten sposób nawet kilka gigabajtów przestrzeni na dane.

2
Źródło: mat. własne

Prawda, że łatwo poszło?

2. Oczyść pliki systemowe


Przejdźmy o stopień trudności wyżej i zerknijmy w stronę zaawansowanej opcji towarzyszącej aplikacji Oczyszczanie Dysku. Mowa tutaj o funkcji opisanej jako "Oczyść pliki systemowe". Tutaj usuniętych może zostać potencjalnie znacznie więcej danych, gdyż użytkownik może podjąć decyzję o usunięciu wszystkich plików instalacyjnych związanych z aktualizacjami Windows 10. Moduł oczyszczania usługi Windows Update może usunąć lub kompresować starsze wersje aktualizacji, które nie są już potrzebne i niepotrzebnie zajmują miejsce. Do dzieła!

1. Kliknij na lupkę obok Menu Start.

2. Wpisz "Oczyszczanie Dysku" i kliknij w program, aby go uruchomić.

3. Wybierz dysk systemowy (domyślnie C:).

4. Kliknij w "Oczyść pliki systemowe".

3
Źródło: mat. własne

5. Ponownie wybierz dysk systemowy (domyślnie C:).

6. Zaznacz pliki do usunięcia, w tym stare pliki Windows Update.

4
Źródło: mat. własne

Tą samą czynność da się wykonać, otwierając "Ustawienia" -> "System" -> "Pamięć" i klikając na "Pliki tymczasowe" na liście.

7. Kliknij "OK".

Obstawiam, że przed chwilą skasowałeś kilka gigabajtów zbytecznych plików. Gratulacje.

3. Usuń tak zwane przydasie


Wiesz czym są przydasie? To programy, których nie usuwasz, bo "przydadzą się" w przyszłość. Mówię o tych wszystkich grach, w które "na pewno w końcu zagrasz" oraz programach tkwiących na dysku, bo "wcale nie zajmują aż tak dużo miejsca". Po prostu odinstaluj programy i gry, z których nie korzystasz. Gdy będziesz ich potrzebował, zainstalujesz je na nowo.

1. Kliknij na lupkę obok Menu Start.

2. Wpisz "Dodaj lub usuń programy” i kliknij w program, aby go uruchomić.

3. Uporządkuj listę aplikacji i funkcji według rozmiaru.

4. Zacznij pozbywanie się "przydasi" od największych - kliknij na nazwę programu, a następnie przycisk "Odinstaluj". W moim przypadku pierwsza do odstrzału poszła gra RDR2, w którą grałem ostatnio 29 maja 2020 roku...

5
Źródło: mat. własne

Nie miej litości. Usuwaj składniki, z których nie korzystasz.

4. Odinstaluj zbędne funkcje i aplikacje domyślne Windows 10


Istnieją programy i funkcje, które warto wyłączyć po instalacji systemu Windows 10. Jeśli jeszcze ich nie wyłączyłeś, zrób to teraz. Korzystasz z OneDrive? Gier instalowanych wraz z Windows 10? A może nie potrzebujesz Notatnika, klasycznego Painta i WordPada? Usuń je i ciesz się większą ilością przestrzeni na inne pliki. Jak usunąć OneDrive już wiesz, a zaraz dowiesz się jak usunąć funkcje opcjonalne Windows 10.

1. Kliknij na lupkę obok Menu Start.

2. Wpisz "Dodaj lub usuń programy” i kliknij w program, aby go uruchomić.

3. Kliknij w "Funkcje opcjonalne".

6
Źródło: mat. własne

4. Klikaj na nieużywane składniki i odinstalowuj je odpowiednim przyciskiem. Bez obaw, w każdej chwili możesz je przywrócić.

Które funkcje opcjonalne warto usunąć? Ja ze swojego komputera wykasowałem (kolejność alfabetyczna):

 • Dostawca WMI SNMP
 • Internet Explorer 11
 • Microsoft Paint
 • Narzędzia graficzne
 • Notatnik
 • Odbiornik RIP
 • Program Windows Media Player
 • Protokół IrDA (podczerwień)
 • Protokół SNMP (Simple Network Management Protocol)
 • Rejestrator kroków
 • Rozpoznawanie twarzy przez funkcję Windows Hello
 • Serwer OpenSSH
 • Sterownik narzędzia do tworzenia pakietów MSIX
 • Sterownik sieci Web firmy Microsoft
 • WordPad
 • Wyświetlacz bezprzewodowy
 • Zarządzanie magazynem systemu Windows
 • Zestaw administracyjny menadżera połączeń RAS
 • Zestaw narzędzi usług EMS i SAC dla systemu Windows 10

5. Sprawdź, które dane zajmują najwięcej miejsca


Być może, podobnie jak ja, miewasz taki bałagan na dysku, że pomimo odinstalowania gier i aplikacji w dalszym ciągu nie wiesz, co zajmuje potrzebną przestrzeń dyskową? Kiedyś do analizy dysku należało pobierać specjalistyczne narzędzia. Teraz, Windows 10 oferuje funkcjonalność pozwalającą uzyskać szybki wgląd to, jakiego rodzaju dane zajmują najwięcej miejsca na poszczególnych dyskach. Jak je znaleźć?

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i z listy wybierz "Ustawienia".

2. Kliknij na "System", a następnie "Pamięć".

3. Klikaj na poszczególne pozycje na liście, aby uzyskać szczegółowy wygląd w to, gdzie znajdują się największe pliki lub narzędzia. Zachęcam zwłaszcza do zerknięcia do kategorii "Inne" oraz "Dokumenty".

7
Źródło: mat. własne

4. Domyślnie przeglądaną partycją jest partycja C:. Jeśli chcesz ją zmienić, przewiń listę w dół i wybierz "wyświetl użycie magazynu na innych dyskach".

8
Źródło: mat. własne

Znasz jakieś inne proste i skuteczne sposoby na zwolnienie miejsca na dysku systemu Windows 10? Mam na myśli takie, z wykorzystaniem których poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy systemu operacyjnego firmy Microsoft?