Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox 85 pozwoli na import danych z menedżerów haseł
Wtorek, 19 Styczeń 2021 11:55, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox-haslaMile widziana nowość.

Już wkrótce, bo jeszcze w tym miesiącu desktopowa Mozilla Firefox doczeka się kolejnej dużej aktualizacji – aktualizacji do wersji 85. Co ta wprowadzi? Jak właśnie się dowiedzieliśmy z nieoficjalnego źródła, między innymi możliwość importowania danych z menedżerów haseł. To świetna opcja dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo.

Menedżery haseł to programy, z których nie dość, że warto, to wręcz należy korzystać. To dlatego, że używanie tych samych haseł w przypadku wielu kont jest po prostu niebezpieczne (i głupie), zaś zapamiętanie różnych, skomplikowanych haseł stanowi niemałe wyzwanie. Tymczasem, menedżery haseł potrafią nie tylko zapisywać nasze hasła (i to w zaszyfrowanej formie), ale również, gdy tylko tego potrzebujemy, generować dla nas hasła zupełnie nowe – losowe i niemożliwe do zgadnięcia.

Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę mnóstwo menedżerów haseł. Jedne są lepsze, inne gorsze, ale zdecydowanie spora ich część oferuje obsługę wielu platform. Oznacza to, że można korzystać z nich na dowolnych urządzeniach, dane między którymi są synchronizowane. Warto wspomnieć, że popularne przeglądarki internetowe, takie jak Google Chrome czy Mozilla Firefox, posiadają własne, wbudowane menedżery haseł. Problem w przypadku wielu z nich, jeśli nie wszystkich, jest taki, że póki co nie pozwalają one importować haseł z innych menedżerów haseł.

Firefox 85 ma powyższy stan rzeczy zmienić. Ta wersja przeglądarki, która zadebiutuje już 26 stycznia, powinna umożliwić importowanie haseł z przynajmniej z dwóch menedżerów – KeePass oraz Bitwarden. Firefox 84 dla porównania pozwala na import haseł tylko z innych przeglądarek.

Firefox 85 beta – jak zaimportować hasła z menedżerów haseł


Jeżeli sobie tego życzysz, możesz omawianą opcję wypróbować w wydaniu Firefox 85 beta. Aby to zrobić, trzeba jednak aktywować w przeglądarce specjalną flagę. W tym celu należy powtórzyć poniższe kroki.

1. Uruchom przeglądarkę Firefox 85 beta.
2. W pasku adresowym wpisz wyrażenie: „about:config”.
3. Potwierdź, że akceptujesz ryzyko związane z modyfikacją zaawansowanych preferencji.
4. W polu wyszukiwania wpisz signon.management.page.fileImport.enabled.
5. Zmień wartość towarzyszącą preferencji z tej o treści „false” na „true”, klikając w ikonę znajdującą się po prawej stronie jej linijki.

Teraz do przeglądarki Firefox możesz zaimportować hasła wyeksportowane wcześniej z menedżera haseł w formie pliku CSV. Niestety, wygląda na to, że przynajmniej początkowo danych z menedżerów haseł nie będzie można importować w bezpieczniejszej formie. Zatem, niesamowicie ważne jest to, by po skorzystaniu z pliku CSV do przeniesienia haseł do Firefoxa natychmiast go usunąć z dysku.

firefox-import
Opcja pozwalająca w Firefoxie 85 beta na import haseł z menedżera haseł w formie pliku CSV. | Źródło: mat. własne

Nie wiadomo, czy w stabilnej wersji Firefoxa 85 opisana funkcja będzie dostępna domyślnie, czy również trzeba będzie ją włączyć ręcznie. Zapewne przekonamy się o tym w dniu jej premiery.

Pamiętajcie, że przeglądarkę Mozilla Firefox pobierzecie z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: fot. tyt. Canva