Instalki.pl » Aktualności » Software » Jak wyłączyć ekran logowania w Windows 10?
Wtorek, 19 Styczeń 2021 17:37, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 ekran logowaniaSzybsze wczytywanie Windows 10.

Ekran logowania w systemie Windows 10 pomaga zabezpieczyć komputer przed dostępem ze strony niepowołanych osób. Nie zliczę jednak przypadków, w których logowanie do Windows 10 jest zbyteczne, na przykład w sytuacji, w której z komputera stacjonarnego korzysta w domu wyłącznie jedna osoba. Mechanizm praktyczny z punktu widzenia często podróżujących użytkowników laptopów, okazuje się czasami irytujący i całkowicie bezużyteczny. Jeśli zastanawiasz się jak wyłączyć logowanie do Windows 10, ten wpis został stworzony dla Ciebie.

Rodzaje logowania w systemie Windows 10


Przede wszystkim, musisz mieć świadomość tego, że do systemu Windows 10 da się zalogować na dwa sposoby - poprzez konto lokalne lub konto Microsoft.

Konto lokalne nie wymaga połączenie z Internetem do korzystania z większości zasobów komputera. Konto lokalne to tak naprawdę konto administratora, w obrębie którego Twoje dane przechowywane są lokalnie, na dysku Twojego komputera. W teorii jest to bezpieczniejsza z metod logowania. Microsoft zaleca tworzenie konta lokalnego dla dziecka lub osoby, która nie ma konta Microsoft. W razie potrzeby można nadać temu kontu uprawnienia administratora. Konto offline to inna nazwa konta lokalnego.

Konto Microsoft z kolei jest kontem uniwersalnym, za pośrednictwem którego synchronizujesz dane z wielu usług w chmurze Microsoftu - na przykład pakietu Microsoft 365 lub swojej poczty elektronicznej w programie Outlook. Jeśli ktoś uzyska dane takiego konta w sieci, będzie mógł zalogować się na urządzeniu, z którego korzystasz.

Po co wyłączać ekran logowania w Windows 10? Choćby po to, aby system wczytywał się szybciej i po to, aby każdorazowo nie musieć wpisywać hasła dostępu.

Jak wyłączyć ekran logowania w Windows 10?


1. Wciśnij na klawiaturze klawisze Windows + R.

2. Wpisz netplwiz, czynność potwierdź klawiszem Enter.

win 10 1
Źródło: mat. własny

3. Wybierz konto użytkownika, dla którego chcesz wyłączyć ekran logowania w Windows 10, klikając na nie.

4. Odznacz pole przy "Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło".

5. Czynność potwierdź, uprzednio wpisując nazwę użytkownika i hasło powiązane z jego profilem.

Czynność tą wykonać można także z poziomu menu "Ustawienia". W jaki sposób?

1. Kliknij na ikonę lupy obok Menu Start, wpisz "Ustawienia" i otwórz ten element systemu Windows 10.

2. Wybierz "Konta".

3. Z listy po lewej wybierz "Opcje logowania".

win 10 2
Tutaj widok, w którym hasło użytkownika zostało już wyłączone. | Źródło: mat. własny

4. Wybierz opcję "Hasło" i wyłącz hasło.

Jak usunąć logowanie w Windows 10 poprzez konto Microsoft?


Nie chcesz logować się na swój komputer poprzez internetowe konto Microsoft? Musisz przekształcić swoje konto w konto lokalne. Uwaga: opcja ta może nie być widoczna na nowszych wersjach systemu Windows 10. Mimo to, możesz sprawdzić, czy jest dostępna na Twoim komputerze. Aby to zrobić:

1. Kliknij na ikonę lupy obok Menu Start, wpisz "Ustawienia" i otwórz ten element systemu Windows 10.

2. Wybierz "Konta".

3. Z listy po lewej wybierz "Twoje informacje".

win 10 3
Opcja może nie być widoczna w najnowszych wersjach systemu Windows 10. | Źródło: mat. własny

4. Wybierz "Zamiast tego zaloguj się za pomocą konta lokalnego".

5. Wpisz nazwę i ewentualnie hasło użytkownika dla nowego konta. Nazwa użytkownika musi być inna niż w pozostałe nazwy na urządzeniu.

6. Wybierz "Dalej", a następnie wybierz pozycję "Wyloguj się".

Od teraz możesz zalogować się ponownie się przy użyciu konta lokalnego. Jeśli chcesz dezaktywować hasło przy logowaniu - zerknij na instrukcję dot. usuwania logowania w Windows 10 poprzez konto lokalne.

Jak zainstalować Windows 10 bez zakładania i dodawania konta Microsoft? Obecnie jedyna metoda to nie łączenie się z Internetem na etapie instalacji systemu.