Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10X uruchomiony na smartfonie Lumia 950 XL i MacBooku
Wtorek, 19 Styczeń 2021 12:49, Wpisany przez Maksym Słomski
macbook m1 windows 10xJak widać, wszystko się da.

Microsoft jeszcze w grudniu poinformował, że Windows 10X został ukończony. Nowy system rozwijany przez giganta z Redmond, zapowiedziany w 2019 roku, zadebiutuje wprawdzie dopiero na wiosnę tego roku, ale nasi czytelnicy już jakiś czas temu mogli podziwiać jego interfejs. Wszystko to za sprawą deweloperów, którzy postanowili instalować go na przeróżnych urządzeniach. Okazuje się, że utalentowanym programistom udało się uruchomić omawiany tu OS nawet na smartfonie Lumia 950 XL oraz MacBooku z procesorem Apple M1.

Windows 10X na smartfonie Lumia, Surface Go oraz MacBooku M1


Deweloperzy potrzebowali zaledwie kilku dni, aby uruchomić Windows 10X na telefonie Lumia 950 XL, Surface Go z procesorem Intel Core M3 i Apple MacBooku z procesorem M1 opartym na architekturze ARM.

Niezależny programista o imieniu Ben uruchomił system Windows 10X na procesorze Apple M1 poprzez wirtualizację QEMU i wydaje się, że działa on naprawdę dobrze. Podobnie jak Windows 10 na ARM, Windows 10X również nie jest dedykowany dla MacBooków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby działał poprawnie - sugerowali to już wcześniej przedstawiciele Apple.

windows 10x macbook m1
Windows 10X uruchomiony na laptopie MacBook z procesorem Apple M1. | Źródło: Twitter

Sztuka przeportowania Windowsa 10X udała się także Gustavowi Monce, który na Twitterze pokazał instalator systemu uruchomiony natywnie na smartfonie Lumia 950 XL, działającym natywnie w oparciu o Windows Phone. Ponoć soft działa poprawnie z nieznacznymi tylko ograniczeniami.


Inny użytkownik Twittera pochwalił się uruchomieniem Windowsa 10X na dysponującym pojedynczym ekranem sprzęcie Surface Go. Donosi on jednak o problemach z Wi-Fi (czy raczej jego braku) oraz nie działających aparatach.


Sprawdź Windows 10X dzięki Microsoft Emulator


Jeśli chcecie przetestować Windows 10X na swoim komputerze, zainteresujcie się Windows 10X Emulator Image dostępnym w bazie oprogramowania naszego serwisu. Opcjonalny pakiet zawierający Microsoft Emulator oraz obraz systemu Windows 10X pozwala przetestować go dzięki technologii emulacji. Emulator integruje się z Visual Studio i z pewnością świetnie sprawdzi się jako urządzenie docelowe do debugowania.

Przypominam, że aby uniknąć dalszych opóźnień premiery systemu, firma Microsoft usunęła technologię VAIL, która umożliwiać miała systemowi Windows 10X uruchamianie aplikacji Win32.

Źródło: Twitter