Instalki.pl » Aktualności » Software » iOS 14.4 wykryje kolejne oszustwa serwisantów
Wtorek, 19 Styczeń 2021 09:10, Wpisany przez Maksym Słomski
iphone ios 14.4Opinie konsumentów są podzielone.

System iOS 14.4 na nowy poziom wyniesie informowanie użytkownika o nieoryginalnych podzespołach w jego urządzeniu. Od ubiegłego roku na ekranach iPhone'ów pojawiają się komunikaty w sytuacji, gdy nieautoryzowany punkt serwisowy wymieni ekran lub baterię na niecertyfikowane przez Apple. Wraz z premierą nowej odsłony OS-u powiadomienia te zostaną rozszerzone o informacje dotyczące modułów aparatu. Są to jednak dobre wieści, a zaraz dowiesz się dlaczego.

iOS 14.4 poinformuje o nieoryginalnej kamerze


W systemie iOS 14.4 developer beta 2 pojawiły się powiadomienia, które wyświetlane są w sytuacji, gdy w smartfonie Apple zostanie zastosowana niecertyfikowana kamera. Wiadomość o treści "Unable to verify this iPhone has a genuine Apple camera" (nie można zweryfikować, że ten iPhone ma oryginalną kamerę Apple) na szczęście będzie dało się odwołać i jej występowanie w żaden sposób nie wpłynie na użytkowanie urządzenia. To świetne wieści.

apple iphone
Po komunikatach o nieoryginalnej baterii i wyswietlaczu przyszła kolej na ostrzeżenia przed niecertfykowanymi przez Apple kamerami. | Źródło: Canva Pro

Komunikat tego rodzaju uderza przede wszystkim w nieautoryzowane punkty serwisowe, które chciałyby oszukać konsumenta, stosując tani zamiennik kamery w sytuacji, gdy użytkownik smartfony iPhone zdecydowałby się zapłacić za oryginał. Gdyby komunikatów nie dało się odwołać, można by na nie narzekać i pisać, że jest to cios w nieautoryzowane serwisy, ale tak? Trudno doszukać się tu jakichś wad tego rozwiązania. Jest pewne „ale”.

iFixIt donosi o kolejnych ograniczeniach


Znany serwis podejmujący się rozbierania elektroniki na części pierwsze - iFixit, podaje, że moduły kamer da się teraz bez problemu wymieniać pomiędzy poszczególnymi urządzeniami z serii iPhone'a 12. Zanim zaczniecie się cieszyć powinniście jednak wiedzieć, iż przedstawiciele iFixit uważają, że Apple wkrótce zacznie oznaczać wszelkie nieautoryzowane wymiany kamer. W jaki sposób? W dokładnie taki sam, jak wymianę modułu na niecertyfikowany - wyświetlając komunikat o nieoryginalnym sprzęcie. To akurat wydaje się absurdem.

Apple twierdzi, że nie zarabia na serwisie swoich urządzeń. Trudno w to uwierzyć biorąc pod uwagę stawki pracowników, ceny produkcji poszczególnych podzespołów i spoglądając na ceny napraw.

Źródło: mat. własny, iFixIt