Instalki.pl » Aktualności » Software » Największym wrogiem Signal jest jego popularność - przeciążenie serwerów powoduje awarię
Sobota, 16 Styczeń 2021 11:59, Wpisany przez Maksym Słomski
signal problemyMiejmy nadzieję, że problem zostanie rozwiązany.

Na fali krytyki skierowanej pod adresem komunikatora WhatsApp, wywołanej planowanymi kontrowersyjnymi zmianami w polityce prywatności, popularność błyskawicznie zyskuje komunikator Signal. Polecane przez wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz Elona Muska narzędzie cieszy się tak dużym zainteresowanie, że staje się to kłopotliwe nie tylko dla jego twórców, ale także wszystkich użytkowników.

Liczne problemy i awarie Signal


Signal od wielu podobnych rozwiązań różni się przede wszystkim pełnym szyfrowaniem wiadomości na zasadzie end-to-end. Mowa tu zarówno o wiadomościach tekstowych, jak i rozmowach audio i wideo, których dane przechowywane są wyłącznie na smartfonach nadawcy i odbiorcy. Komunikator oferuje rozszerzone opcje blokowania śledzenia oraz nie pozwala na podejrzenie powiadomień. Internautom ów fakt spodobał się tak bardzo, że od kilku dni aplikacja potrafi działać naprawdę źle.

Zobacz również: WhatsApp uległ presji. Kontrowersyjne zmiany odroczone w czasie

Liczba użytkowników Signal na przestrzeni zaledwie tygodnia wzrosła pięciokrotnie i są to dane bazujące wyłącznie na statystykach sklepu z aplikacjami Google Play. Twórcy komunikatora zmagają się z kolosalnymi problemami z działaniem aplikacji, wynikającymi z przeciążenia serwerów. Poważne awarie występują cyklicznie i wystarczy rzut oka na serwis Downdetector, aby zobaczyć ich skalę.

signal downdetector
Dane dot. stabilności działania komunikatora Signal w serwisie DownDetector. Na przestrzeni ostatnich godzin widać poważne problemy. | Źródło: mat. własny z DownDetector

Czytaj także: Który komunikator zbiera o Tobie najwięcej danych? Jeden z nich to koszmar

Signal jest darmowy i jest to pewien kłopot


Signal to bezpłatna aplikacja, której twórcy swój model zarobkowy postanowili oprzeć na dobrowolnych dotacjach ze strony użytkowników platformy. Jeśli internauci nie wykażą się chojnością, rozmowy wideo i głosowe mogą działać coraz gorzej - z konwersacjami tekstowymi nie powinno być aż tak wielkich problemów. Wprawdzie Signal zapowiedział już na Twitterze, że planowane jest "wzmocnienie" serwerów, ale bez finansowania zewnętrznego nadążenie za popytem może być trudne.


Pobierz Signal i rozważ wsparcie finansowe twórców


Aplikację Signal pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy oprogramowania. Znajdziesz w niej zarówno wersję komunikatora przeznaczoną na urządzenia mobilne z systemem Android, jak i komputery osobiste z Windows. Apkę na iOS pobrać można bezpośrednio z App Store.


Źródło: mat. własny