Instalki.pl » Aktualności » Software » Tak wygląda nowe Centrum Akcji w Windows 10. Zmiany na plus
Środa, 13 Styczeń 2021 17:56, Wpisany przez Maksym Słomski
centrum akcji windows 10Rok 2021 rokiem nowości w Windows 10.

Rok 2021 będzie rokiem istotnych zmian wizualnych w obrębie systemu Windows 10. Pisaliśmy już na kilka tematów z tym związanych, spośród których Wasze największe zainteresowanie wzbudził bezapelacyjnie nowy pasek zadań. Tym razem za sprawą użytkownika Twittera o pseudonimie Albacore możemy zobaczyć, jak wyglądało będzie nowe Centrum Akcji w Windows 10.

Nowe Centrum Akcji w Windows 10


Wszystko wskazuje na to, że Centrum Akcji może wkrótce korzystać ze składników interfejsu użytkownika znanych z systemu Windows 10X - wszystko po to, aby ujednolicić szatę graficzną wszystkich produktów Microsoftu. Przypominam, że w Windows 10X omawiany element interfejsu pozwala na dostęp do poszczególnych ustawień i powiadomień w nieco odmienny sposób, niż w Windows 10.

windows 10 centrum akcji nowe
Źródło: Windows Latest

W Windows 10X Centrum Akcji jest podzielone na dwa panele. UI jest dopasowywane automatycznie po nadejściu powiadomienia lub rozwinięciu przez użytkownika karty system akcji - zupełnie jak na powyższej grafice.

Odświeżone Centrum Akcji w buildach preview


W wersjach preview Windows 10 Microsoft testuje już teraz nowe środowisko Centrum Akcji, podobne do tego z Windows 10X. Element ten jest w nim podzielony na dwa osobne panele - powiadomienia (alerty aplikacji) i szybkie akcje (ustawienia). Tym samym, powiadomienia zostaną oddzielone w osobnym oknie dialogowym, a każdy wpis będzie wyświetlał komunikat i nazwę aplikacji, z której pochodzi. Szybkie akcje pojawią się na dole ekranu.

windows 10 centrum akcji
Różnice w wyglądzie Centrum Akcji w Windows 10X, Windows 10 20H2 i jednym z buildów preview Windows 10. | Źródło: mat. własny, Twitter

Pasek zadań wciąż we wczesnej fazie rozwoju


Centrum Akcji jest nadal dopracowywane przez programistów Microsoftu. Na tę chwilę jedynym związanym z nim pewnikiem jest fakt, że zostanie ono podzielone na dwa osobne panele. Na dolnym znajdziemy skróty do wszystkich najważniejszych funkcji, a z tego usytuowanego nieco wyżej użytkownicy odczytają wszystkie powiadomienia.

Premiera nowego Centrum Akcji powinna mieć miejsce przy okazji przeprojektowania innych elementów systemu o nazwie kodowej Sun Valley. Tego z kolei spodziewamy się w połowie bieżącego roku.

Źródło: Twitter @thebookisclosed