Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10: programy i funkcje, które warto wyłączyć po instalacji systemu
Środa, 13 Styczeń 2021 20:37, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 koszZacznij od tego.

Raz na jakiś czas w życiu każdego użytkownika komputera osobistego nadchodzi dzień, w którym podejmuje on decyzję o konieczności reinstalacji systemu Windows. Mało kto lubi podejmować się tej czynności, bowiem po jej zakończeniu należy jeszcze zainstalować ulubione programy i pozbyć się programów dostarczanych wraz z oprogramowaniem Microsoftu. Które programy i funkcje warto usunąć z Windows 10 po instalacji systemu? Podpowiadamy!

Które programy i funkcje usunąć z Windows 10?


1. Pozbądź się OneDrive


Jeśli nie masz zamiaru korzystać z chmury Microsoftu, dobrym posunięciem będzie odinstalowanie aplikacji OneDrive z Twojego komputera. W przeciwnym razie będzie Cię cyklicznie "atakować" komunikatami i zajmować cenne miejsce na dysku komputera. OneDrive można wyłączyć lub odinstalować. Polecam drugą z opcją - narzędzie da się przecież w dowolnym momencie pobrać na nowo.

onedrive

Jak usunąć OneDrive?


1. Kliknij na ikonę lupy obok Menu Start i wpisz "OneDrive".

2. Najedź na ikonę kursorem i z menu po prawej wybierz "Odinstaluj".

3. Odinstaluj program z poziomu menu "Odinstaluj lub zmień program", klikając nań i wybierając opcję "Odinstaluj".

4. Po ponownym uruchomieniu komputera OneDrive zniknie z Twojego systemu.

2. Odinstaluj bloatware w postaci gier


Microsoft dostarcza wraz systemem Windows 10 garść gier. Nie są to jednak przeboje na miarę kultowego Sapera lub Pasjansa, a najzwyklejszy w świecie bloatware. Kliknij w Menu Start i zobacz czy masz zamiar grać w pozycje pokroju Candy Crush Friends Saga, Candy Crush Saga lub Cooking Fever. Nie? Nie wahaj się ich usunąć. Wystarczy klikać na poszczególne pozycje prawym przyciskiem myszy i je usuwać.

2
Źródło: mat. własny

3. Wyłącz wyświetlanie reklam w Menu Start


Tak, w Menu Start prezentowane są reklamy. Microsoft nazywa je bardzo zgrabnie mianem "sugestii". Być może nie życzysz sobie, aby Twój komputer pełnił funkcję darmowej przestrzeni reklamowej dla partnerów giganta z Redmond. W takim wypadku, musisz coś z tym zrobić.

1. Wpisz "Pokazuj okazjonalnie sugestie w Menu Start", klikając uprzednio na ikonkę lupki obok Menu Start.

3
Źródło: mat. własny

2. Przesuń suwak na pozycję nieaktywną obok "Pokazuj okazjonalnie sugestie w Menu Start".

4
Źródło: mat. własny

4. Usuń zbędne kafelki


Oto zmiana kosmetyczna, ale jakże istotna dla estetów i osób, które pragną dostosowywać oprogramowanie do ich indywidualnych potrzeb. Zdumiewająco małe grono użytkowników systemu Windows 10 zdaje sobie sprawę z tego, że kafelki z Menu Start można reorganizować. Jedną z opcji jest opcja "zmień rozmiar", a inną... "Odepnij z obszaru startowego". Możesz usunąć wszystkie niepożądane kafelki z tego elementu interfejsu. Ja zostawiłem jedynie powiększony widget pogodowy. Dlaczego by nie?

5
Źródło: mat. własny

5. Skasuj Notatnik, Paint i WordPad... i coś ekstra?


Wraz z aktualizacją Windows 10 20H1 (2004) firma Microsoft udostępniła nową, przydatną funkcję systemową. Wciąż nie każdy o niej wie, ale każdy zechciałby z pewnością móc z niej skorzystać. Mowa o sekcji "Funkcje opcjonalne", która pozwala usunąć z systemu preinstalowane składniki, których wcześniej nie dało się usunąć. Przykład? Dzięki niej da się skasować z Windows 10 m.in. Notatnik, WordPad oraz klasyczną wersję programu Paint. Jeśli ktoś korzysta z aplikacji NotePad++, Word oraz chociażby Paint3D, to wcześniej wymienione programy są dla niego zbyteczne.

Jak usunąć funkcje opcjonalne?


1. Kliknij na ikonę lupy obok Menu Start i wpisz "Dodaj funkcję opcjonalną". Logiczne, wiem. ;)

6
Źródło: mat. własny

2. Z listy zatytułowanej "Zainstalowane funkcje" usuwaj niepożądane składniki systemowe. By to zrobić kliknij na nazwę danego składnika, a następnie wybierz "Odinstaluj".

6v2
Źródło: mat. własny

Które funkcje opcjonalne warto usunąć? Ja pozbyłem się całego zatrzęsienia czcionek dodatkowych oraz następujących elementów:

 • Dostawca WMI SNMP
 • Internet Explorer 11
 • Microsoft Paint
 • Narzędzia graficzne
 • Notatnik
 • Odbiornik RIP
 • Program Windows Media Player
 • Protokół IrDA (podczerwień)
 • Protokół SNMP (Simple Network Management Protocol)
 • Rejestrator kroków
 • Rozpoznawanie twarzy przez funkcję Windows Hello
 • Serwer OpenSSH
 • Sterownik narzędzia do tworzenia pakietów MSIX
 • Sterownik sieci Web firmy Microsoft
 • WordPad
 • Wyświetlacz bezprzewodowy
 • Zarządzanie magazynem systemu Windows
 • Zestaw administracyjny menadżera połączeń RAS
 • Zestaw narzędzi usług EMS i SAC dla systemu Windows 10

Warto wiedzieć, że każdą z odinstalowanych funkcji z łatwością przywrócisz, klikając uprzednio na przycisk "Dodaj funkcję".

7
Źródło: mat. własny

Znacie inne funkcje lub programy, które warto i można bezpiecznie odinstalować? Oczywiście wiele osób zechce wyłączyć telemetrię, ale to temat na zupełnie inny tekst.

Źródło: mat. własny