Instalki.pl » Aktualności » Software » Masz Xiaomi Mi Band? Dzięki tej aplikacji zyskasz dodatkowe funkcje
Niedziela, 10 Styczeń 2021 13:31, Wpisany przez Piotr Malinowski
notify aplikacja 21Warto przetestować.

Inteligentne opaski od Xiaomi są w Polsce niezwykle popularne. Oferują bowiem naprawdę sporo funkcji za przystępną cenę. Nic dziwnego więc, że marka Mi Band zyskała w ostatnich latach na zainteresowaniu, a co za tym idzie – udało się jej zgromadzić dosyć pokaźną grupę kreatywnych użytkowników. Decydują się oni na tworzenie nieoficjalnych aplikacji, które nie tylko uprzyjemniają korzystanie z urządzeń od chińskiego producenta, ale także poszerzają ich oprogramowanie o dodatkowe opcje.

O kilku takich usługach zresztą już pisaliśmy na łamach naszej strony. Przygotowaliśmy chociażby poradnik odnośnie instalacji alternatywnych tarcz dla opasek Mi Band 4 oraz Mi Band 5. Jeśli szukacie kompleksowego przewodnika po tym (pozornie) zawiłym procesie – a przy okazji chcecie poprawić nieco wygląd sprzętu – to serdecznie zapraszamy do lektury!

Notify for Mi Band: Get new features


Dziś jednak chcielibyśmy przedstawić Wam aplikację „Notify for Mi Band: Get new features”, za którą odpowiedzialni są deweloperzy z OneZeroBit. Jak łatwo wywnioskować z samej nazwy – program pozwala na aktywację dodatkowych funkcji we wszystkich wariantach opaski od Xiaomi. Warto mieć jednak na uwadze, że ze względu na ograniczenia starszych modeli – niektóre funkcjonalności będą dostępne wyłącznie dla posiadaczy „czwórki” oraz „piątki”.

Zanim przejdziemy do najciekawszych dostępnych opcji (tych jest ogrom, więc skupimy się na tych faktycznie wpływających na komfort użytkowania Mi Banda), to nie sposób zaznaczyć kilku kwestii. Przede wszystkim – aplikacja jest darmowa, lecz w bezpłatnym wariancie nie oferuje zbyt wiele. Mowa wyłącznie o nieco rozszerzonych danych snu/tętna/treningów/stresu.

Oczywiście część osób może być z tych dodatków zadowolona, jednakże dla osób poszukujących nieco więcej atrakcji przygotowano wersję PRO. Została ona wyceniona na 14,99 złotych (za dodatkowe 9,99 złotych można aktywować dostęp do opcji kompleksowego transportu danych do usług firm trzecich). Za tę kwotę otrzymujemy naprawdę sporo nieoczywistych funkcji. Niestety – płatny wariant posiada kilka zupełnie nieintuicyjnych rozwiązań, o których rzecz jasna także wspomnimy. Po lekturze tego wpisu powinniście być pewni czy usługa jest dla Was czy może zadowolicie się tym, co proponuje oficjalny program Mi Fit.

Okej, to zaczynamy!

1. Instalacja + synchronizacja opaski


Przygodę z „Notify for Mi Band: Get new features” należy rozpocząć – jakżeby inaczej – od jej pobrania. Możecie to zrobić chociażby z poziomu naszej bazy aplikacji. Po zainstalowaniu przechodzimy do synchronizacji aplikacji z naszą opaską.

Po uruchomieniu usługi zostaniemy poproszeni o pozwolenie na uzyskiwanie dostępu do informacji o lokalizacji urządzenia (w celu pobierania danych o np. pogodzie), na co oczywiście możemy przyzwolić lub nie. Następnie przyjdzie pora na powiązanie naszej opaski. Jeśli jest ona już sparowana z Bluetooth, to oprogramowanie wykryje ją automatycznie.

notify aplikacja 2Ekran wyszukiwania opaski | Źródło: wł.

Po otrzymaniu powiadomienia o pomyślnym znalezieniu opaski należy wybrać czy mamy na naszym smartfonie zainstalowaną aplikację Mi Fit. Do poprawnej pracy „Notify” wymagana jest stała praca oficjalnego programu w tle. Inaczej ma się sprawa ze zhackowanym wariantem Mi Banda. Wtedy należy podać specjalny klucz autoryzujący, lecz tego rozwiązania nie polecamy.

notify aplikacja 3Ekran sprawdzania ustawień opaski | Źródło: wł.

„Notify” poprosi nas potem o wybór opcji, do których chcemy, by miała dostęp. Całą ich listę możecie zobaczyć na poniższych zrzutach ekranu.

notify aplikacja 4Ekran przyznawania dostępu konkretnym elementom | Źródło: wł.

Potem pozostaje jedynie uzupełnienie naszego profilu o informacje pokroju płci, daty urodzenia, wzrostu oraz wagi. Deweloperzy zalecają ustawić te same dane, co zapisane są w oficjalnej aplikacji Mi Fit, aby uniknąć jakichkolwiek konfliktów między aplikacjami.

notify aplikacja 5Ekran uzupełniania informacji profilu | Źródło: wł.

Ostatnim elementem będzie udzielenie dostępu do powiadomień. Warto zaznaczyć, że po każdej aktualizacji usługi należy włączać ten dostęp ponownie (ze względu na problemy Androida na wielu urządzeniach).

notify aplikacja 6Ekran przyznawania dostępu do powiadomień | Źródło: wł.

Synchronizacja danych powinna się rozpocząć (proces widoczny u dołu interfejsu). Jeśli na tym etapie wystąpią problemy, to należy kliknąć w menu rozwijane po lewej stronie i kliknąć ikonę Bluetooth. Wtedy synchronizacja się powtórzy.

notify aplikacja 7Zaznaczony przycisk ponownej synchronizacji | Źródło: wł.

Tyle! Teraz możemy przejść do faktycznych funkcjonalności.

2. Wersja darmowa

 
Jeśli już teraz jesteście pewni, że nie zamierzacie płacić za wariant PRO, to koniecznie przeczytajcie poniższe kilka akapitów. Skupimy się w nich na prezentacji podstawowych funkcji aplikacji, które są dostępne zupełnie za darmo.

Przede wszystkim „Notify” udostępnia nieco przejrzystszy widok na podstawowe statystyki mierzone przez opaski Mi Band. Mowa tu o liczbie kroków, spalonych kalorii czy godzinach oraz jakości snu. Wszystko to znajdziecie na ekranie głównym, wraz z przejrzystym diagramem kołowym przedstawiającym postęp w wyznaczonych celach.

notify aplikacja 8Ekran główny aplikacji | Źródło: wł.

Bezpłatnie można także ustawiać odstępy pomiędzy pomiarami tętna. Opcja ta jest nieco lepiej widoczna, aniżeli w Mi Fit, więc należy uznać to za niepodważalną zaletę. Oczywiście nie zabrakło odpowiedniego wykresu ukazującego pracę naszego serca na przestrzeni dnia/tygodnia/miesiąca/roku.

notify aplikacja 9Ekran pomiaru tętna i opcja zmiany częstotliwości | Źródło: wł.

Jeśli nie rozstajecie się z opaską, to świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie darmowej opcji przysyłania powiadomień z różnych aplikacji (Snapchat, Facebook, Messenger, WhatsApp, Telegram, Instagram itd.). Oprogramowanie za pomocą delikatnej wibracji (można regulować jej czas trwania oraz natężenie) poinformuje o notyfikacji, a na ekranie Mi Banda pojawi się tekst np. wysłanej do nas wiadomości.

notify aplikacja 10Ekran wyboru aplikacji, z których mają przychodzić powiadomienia | Źródło: wł.

Aplikacja oferuje również możliwość ustawiania nielimitowanej liczby alarmów oraz ośmiu inteligentnych powiadomień (np. o wybudzeniu się z krótkiej drzemki). Ta opcja także jest dosyć niewygodnie umiejscowiona w Mi Fit, więc przez „Notify” budzik ustawia się po prostu przyjemniej i szybciej.

notify aplikacja 11Ekran ustawiania alarmów | Źródło: wł.

Z poziomu „Notify” bez problemu zmienicie również język opaski, a także kolejność skrótów obecnych na urządzeniu. Dzięki temu dostęp do najczęściej używanych funkcji stanie się prostszy i nie będzie trzeba długo przesuwać palcem po ekranie. Dodatkowo ustawić można również pogodę.

notify aplikacja 12Ekran zmiany ustawień skrótów | Źródło: wł.

Warto nadmienić, że aplikacja pozwala na zmianę tarczy opaski. Nie trzeba więc pobierać dodatkowych aplikacji, gdyż „Notify” oferuje tak naprawdę całą bazę Amazfitwaches.com, gdzie znajdują się dziesiątki tysięcy przyjemnych dla oka grafik. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Dla chętnych istnieje także opcja wgrania pliku z aktualizacją systemową.

notify aplikacja 13Ekran wyboru niestandardowych tarcz | Źródło: wł.

Darmowe jest także wsparcie dla wielu inteligentnych wag – w tym Mi Scale 1 oraz Mi Scale 2. W ten sposób możemy sprawniej aktualizować dane o naszej wadze lub śledzić postępy w treningach.

To wszystkie główne funkcje „Notify” dostępne w bezpłatnym wariancie. Dla wielu osób będą one z pewnością wystarczające. Jeśli jednak lubicie „się pobawić” i lubicie drobne usprawnienia, to zapraszamy do zapoznania się z dodatkami oferowanymi w wersji PRO.

3. Wersja PRO 


Przed zakupem warto przejrzeć wszystkie zakładki aplikacji. Płatne funkcje oznaczone są specjalną wstążką z napisem „PRO”, więc szybkie zerknięcie okiem już rozjaśni nieco sytuację. Z pewnością już zauważyliście, że opcji kryjących się za paywallem jest… sporo. Większość z nich to zwykłe ciekawostki, lecz w tym gronie znajdują się naprawdę intrygujące dodatki.

Warto zwrócić chociażby uwagę na rozwinięte sekcje badanych przez Mi Band parametrów. W ich obrębie pojawiły się liczne możliwości personalizacji celów czy alertów. Za przykład niech posłuży czujnik tętna. Bez problemu jesteśmy w stanie wymusić wibracje opaski (lub je wyłączyć) w momencie, kiedy wskaźnik pomiaru okaże się zbyt niski lub wysoki.

notify aplikacja 14Ekran ulepszonych ustawień mierzenia parametrów | Źródło: wł.

Sekcja snu także jest w wersji PRO o wiele bardziej rozwinięta. Aktywować można np. powiadomienia o wygenerowaniu odpowiedniego raportu o śnie, monitorować tętno w nocy, wybrać pomiar analizy snu (od niedokładnego po bardzo dokładny), a także zsynchronizować wszystkie dane z Google Fit. Co ciekawe, w beta testach znajduje się również wykrywanie lunatykowania czy opcja analizy całego dnia. Personalizowanie parametrów obejmuje także uwzględnianie minut przebudzenia w szczegółowych statystykach. Do wyboru, do koloru.

notify aplikacja 15Ekran dodatkowych opcji mierzenia snu | Źródło: wł.

Osoby wykonujące regularne treningi także nie będą zawiedzione. Przez „Notify” możliwe jest śledzenie oraz przygotowywanie raportów z każdej sesji treningowej. Wyświetlą się więc pomiary kroków, tętna, kalorii oraz przebytej trasy mierzonej przez GPS.

Rozbudowane statystyki brzmią naprawdę przyjemnie, lecz czas rzucić okiem na zupełnie nowe funkcjonalności. Najciekawsza wydaje się opcja zmiany akcji wywoływanej przez poszczególne przyciski w opasce. Na czym to polega? Z poziomu sekcji „Przycisk powiadomienia” w „Notify” jesteśmy w stanie ustawić niestandardowe czynności, które będą aktywowane po kliknięciu w ikony sterowania muzyką na opasce.

Oznacza to, że np. po kliknięciu przycisku „Odtwarzanie/Pauza” może np. zwiększyć się głośność telefonu lub zostać wykonane zdjęcie tylną kamerą. Szczerze mówiąc… te funkcje nie mają sensu. Osobiście próbowałem kilka razy je aktywować i udało mi się to naprawdę rzadko. Poza tym – całość jest zupełnie nieintuicyjna i zajmuje mnóstwo czasu. Wyobrażacie sobie przechodzić w opasce do zakładki sterowania muzyką, by chociażby włączyć lampę błyskową. No właśnie. Wszystkie możliwe do ustawienia akcje da się wykonać prościej i szybciej normalną drogą. Już nie mówiąc o korzystaniu „ze skrótu” podczas biegu lub po prostu bycia w ruchu. Przypominamy, że mówimy o płatnej opcji – za to należy się ogromny minus. Do skorzystanie z tychże dobrodziejstw należy także wyłączyć dostęp Mi Fit do powiadomień.

notify aplikacja 16Ekran zmiany akcji wywoływanej przez konkretny przycisk | Źródło: wł.

Istnieją także inne opcje tego typu nieco lepiej zaimplementowane. Mowa chociażby o tzw. szybkiej odpowiedzi. Jeśli otrzymamy wiadomość na np. Messengera, to możemy ustawić, że po kliknięciu na ekranie muzyki ikony „Odtwarzanie/Pauza” wyśle się określona odpowiedź. To akurat działa i może przydać się w wielu sytuacjach.

notify aplikacja 17Ekran ustawiania szybkiej odpowiedzi | Źrodło: wł.

Przyjemnym rozwiązaniem jest także ustawienia spersonalizowanych notyfikacji przychodzących od określonych osób. Jeśli więc chcemy, by np. wibracja trwała dłużej gdy napisze do nas mama, to nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić. To samo tyczy się nadawania nazw kontaktom.

W płatnym wariancie zsynchronizować możemy także dane zapisane w systemowym kalendarzu. Dzięki temu nasze drzemki czy zaplanowane wydarzenia będą poprzedzane wibracją oraz powiadomieniem wewnątrz aplikacji. Super!

notify aplikacja 18Ekran synchronizacji aplikacji z kalendarzem | Źródło: wł.

Funkcją, która mnie autentycznie rozbawiła jest ta pozwalająca na udostępnienie poglądu ekranu naszego smartfona na wyświetlaczu opaski. Wyobrażacie to sobie? Oczywiście opcja na niewiele się przyda, gdyż po transporcie widoku… nic praktycznie nie widać. Wszystko rzecz jasna z powodu niezwykle małej przekątnej powierzchni Mi Banda.

notify aplikacja 19Ekran udostępniania ekranu | Źródło: wł. 

Ekran opaski jest jednak wysokiej jakości, więc niezwykle ucieszyłem się z możliwości tworzenia własnych tarcz za pomocą wbudowanego narzędzia. Jest ono co prawda niezwykle ograniczone, ale naprawdę przydatne. Chodzi o to, że do aplikacji eksportować możemy dowolne zdjęcie z galerii, a następnie dodać do niego informacje o aktualnej godzinie. Dzięki temu opaska stanie się nieco bardziej „nasza”. Nic nie stoi na przeszkodzie by pobrać z sieci interesującą nas grafikę i ustawić ją jako watchface. Świetna funkcja.

notify aplikacja 20Ekran wgrywania własnej tarczy | Źródło: wł.

Wersja PRO to także alerty o pełnym naładowaniu lub rozładowaniu opaski, synchronizacja z Google Fit, widżety na ekran główny smartfona, wyłączenie powiadomień z wybranych aplikacji czy wsparcie dla Map czy asystenta głosowego Alexa. Pomniejszych usprawnień jest oczywiście o wiele więcej (nowe są nieustannie dodawane w poszczególnych aktualizacjach), lecz nie sposób zawrzeć ich wszystkich w tym artykule.

Przypominamy, że dostęp do wariantu PRO aplikacji „Notify” kosztuje jednorazowo 14,99 złotych.

Xiaomi Mi Band 5 9

4. Czy warto?


Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Mogę wypowiedzieć się tylko za siebie, więc sprawdzenie usługi na własnej skórze będzie z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem.

Cóż – wszystko zależy do czego używacie opaski Mi Band. Jeśli służy Wam jako ozdoba na ręce i pomaga w liczeniu kroków i przejechanych kilometrów na rowerze… to ewentualnie możecie pobrać aplikację w jej darmowym wydaniu. Na pewno nie polecam wtedy inwestowania w PRO, bo po prostu nie skorzystacie z praktycznie żadnych dodatkowych funkcji.

Jeśli jednak jesteście osobami, które lubią wyciskać z inteligentnych urządzeń ostatnie poty, to warto przemyśleć zakup wariantu PRO. Dostęp do niego nie kosztuje majątku, a może uprzyjemnić Wam korzystanie z Mi Banda. Mowa bowiem o rozwinięciu pomiaru parametrów czy opcjom, których próżno szukać w Mi Fit.

Należy jednak pamiętać o zaletach i wadach aplikacji „Notify”. Jest ona naprawdę przystępna jeśli chodzi o podstawowe możliwości. Wartości przebytych kilometrów, dane o śnie i tętnie odczytacie bez problemu i to wszystko jest nawet lepiej opisane niż w Mi Fit. Reszta jest jednak nieintuicyjna. Dostrzeżenie wszystkich dostępnych opcji graniczy z cudem, gdyż część z nich (i to płatnych) ukryta jest w niezrozumiałym gąszczu zakładek i ustawień. Dotarcie do nich wymaga czasu i cierpliwości.

Część z nich zresztą nie działa tak, jak powinna. Kilka razy musiałem ponownie synchronizować opaskę, by wywołać konkretną akcję. Zmiany dokonane w „Notify” także często trafiają do opaski ze sporym opóźnieniem. Czasami można odnieść wrażenie, że dane usprawnienie nie zostało włączone. Co prawda regularnie udostępniane są łatki poprawiające poszczególne błędy, lecz do ideału daleko.

Podczas dwóch dni testów zauważyłem także drobne różnice w statystykach snu jeśli chodzi o „Notify” oraz Mi Fit. Wygląda na to, że nieoficjalna aplikacja ma nieco problemów z synchronizacją – tego typu problemy zapewne są już znane deweloperom. Pozostaje wyłącznie czekać na ich rozwiązanie.

Jeśli Wam to nie przeszkadza i chcecie urozmaicić sobie przygodę z Mi Bandem, to śmiało pobierajcie aplikację „Notify”. Może przypadnie Wam do gustu. Jeśli jednak macie wątpliwości, to chętnie odpowiem na wszystkie drażniące pytania w sekcji komentarzy. Przynajmniej spróbuję.

Źródło i foto: wł.