Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox 86 wyłączy jedną z bardziej problematycznych funkcji przeglądarki
Sobota, 09 Styczeń 2021 13:31, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox-backspaceNareszcie.

Z każdą kolejną aktualizacją Firefox staje się przeglądarką coraz przyjemniejszą w użytkowaniu. Niemniej, wciąż posiada ona funkcję, która może powodować wiele problemów, a z której w innych przeglądarkach zrezygnowano już dawno. Na szczęście, podobną decyzję w końcu podjęła też Mozilla.

Firefox a Backspace


W Firefoxie, aby cofnąć się do poprzednio odwiedzonej strony, można nie tylko kliknąć kursorem w element interfejsu, ale również nacisnąć na klawiaturze klawisz Backspace. Z jednej strony to dobrze, że taką akcję można wykonać za pośrednictwem klawiatury, jednak z drugiej fakt, że wystarczy do tego wciśnięcie do tego jedno klawisza, sprawia, że łatwo wykonać ją przez przypadek.

Jak informuje Mozilla, firma odpowiadająca za przeglądarkę, każdego miesiąca użytkownicy Firefoxa korzystają z klawisza Backspace w sumie 40 milionów razy. To niemała liczba, a kto wie, ile spośród tych przyciśnięć było przypadkowych. Takie przypadkowe wciśnięcie klawisza Backspace mogło kończyć się często nie tylko frustracją ze strony użytkownika, ale również utratą cennych danych.

backspace
Klawisz Backspace. | Źródło: Canva Pro

Mozilla Firefox 86 niesie zmiany


Mozilla wreszcie zdała sobie sprawę z tego, że klawisz Backspace może powodować wśród użytkowników Firefoxa czystą irytację. Dlatego, jak odkrył serwis TechDows, firma niebawem przypisaną mu funkcję wyłączy, a stanie się to w aktualizacji o numerze 86.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli należycie do osób, które lubią w Firefoxie korzystać z klawisza Backspace w celu powracania do poprzednich stron internetowych, będziecie mogli tę funkcję ponownie włączyć. To powiedziawszy, domyślnie będzie przypisany do niej nie klawisz Backspace, a skrót klawiaturowy „Alt + ←”. Mozilla pozwoli na ponowne przypisanie do omawianej funkcji klawisza Backspace, jednakże trzeba to będzie zrobić z poziomu flag.

Firefox 86 ma zadebiutować już 23 lutego. Gdy tylko do tego dojdzie, z pewnością Was o tym poinformujemy. Wówczas omówimy też wszystkie zmiany, które nowa wersja przeglądarki internetowej wprowadzi.

Pamiętajcie, że przeglądarkę Mozilla Firefox możecie pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: TechDows, fot. tyt. Canva