Instalki.pl » Aktualności » Software » Ukryta mapa w smartfonie pokazuje wszystkie miejsca, w których byłeś
Piątek, 08 Styczeń 2021 12:54, Wpisany przez Maksym Słomski
historia lokalizacjiTajemnica popularnej aplikacji.

Zaskakująco niewielka grupa użytkowników urządzeń z systemem Android ma świadomość tego, jak wiele informacji na temat ich poczynań kolekcjonuje Google. Ba, robi to na wyraźne życzenie konsumentów, którzy nie czytając często komunikatów wyświetlanych na ekranach smartfonów klikają bezrefleksyjnie przycisk "Dalej" lub "Zaakceptuj". Część z Was będzie w kontekście tego zdziwiona faktem, iż istnieje miejsce, w którym rejestrowane są wszystkie Wasze wędrówki i wakacyjne wyjazdy, a nawet zdjęcia z precyzyjnym zapisem lokalizacji, w jakich je zrobiliście. Zaintrygowani?

Historia lokalizacji i oś czasu w Mapach Google


Zezwolenie na wykorzystywanie lokalizacji przez Google pomaga w naprawdę wielu sytuacjach. Bez tego nie byłoby możliwe chociażby korzystanie z arcypraktycznych Map Google, a działanie wielu innych usług, na przykład prognozy pogody, stałoby się znacząco utrudnione. Jeśli korzystasz z aplikacji Zdjęcia Google oraz Map Google, firma z Mountain View wie o Twoich poczynaniach więcej, niż się tego spodziewasz.

Zdjęcia z lokalizacją w usłudze Zdjęcia Google


Nie wyłączyłeś domyślnie włączonej opcji zapisywania fotografii wraz ze znacznikiem ich lokalizacji? Nie pamiętasz jaką opcję wybrałeś? Sprawdź to.

1. Otwórz aplikację Zdjęcia na smartfonie.

a1
Źródło: mat. własny

2. Znajdź na dolnym pasku opcję "Szukaj" i tapnij w nią.

a2
Źródło: mat. własny

3. Znajdź sekcję "Miejsca" i tapnij na "Wyświetl wszystkie".

a3
Źródło: mat. własny

W tym momencie przywita Cię komunikat mówiący o tym, że Zdjęcia Google używają informacji o lokalizacji, aby ułatwić porządkowanie i wyszukiwanie zdjęć. Fotografie są pogrupowane według nazw miejscowości? Oznacza to, że korzystasz z omawianej tu funkcji.

a4
Źródło: mat. własny

To samo możesz zweryfikować otwierając Zdjęcia Google w przeglądarce internetowej, a następnie klikając po lewej na "Albumy", "Pokaż wszystkie albumy" i wyszukując folderu "Miejsca" w górnej części ekranu.

Historia lokalizacji w Mapach Google


Analogicznie wygląda kwestia śledzenia historii lokalizacji użytkownika urządzenia z Androidem. Jak sprawdzić swoją historię lokalizacji w Mapach Google?

1. Otwórz witrynę Map Google.

2. Kliknij na menu z trzema poziomymi kreskami (tzw. hamburger menu) w lewym górnym rogu ekranu.

mapy 1
Źródło: mat. własny

3. Wybierz "Twoja oś czasu".

mapy 2
Źródło: mat. własny

Twoim oczom powinna ukazać się mapa zawierająca wszystkie lokalizacje, do których zabierałeś ze sobą swój smartfon. Jeśli korzystasz z urządzeń z systemem Google od kilku lat, liczba znaczników najpewniej okaże się imponująca.

google os czasu
Źródło: mat. własny

Korzystając z wyszukiwarki w lewym górnym rogu ekranu możesz sprawdzić, gdzie znajdowałeś się i co robiłeś w danym dniu. Ba, jeśli robiłeś w tym miejscu zdjęcia, zostaną one zaprezentowane.

Do mapy z historią lokalizacji uzyskasz także dostęp z poziomu mobilnej aplikacji Map Google. Wystarczy, że ją włączysz, klikniesz na zdjęciu profilowym w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybierzesz opcję "Twoja oś czasu".

Jak wyłączyć historię lokalizacji?


1. Włącz Mapy Google i przejdź na stronę swojej osi czasu.

2. Znajdź na dole ekranu napis "Zarządzaj historią lokalizacji" i na niego kliknij.

mapy 3
Źródło: mat. własny

3. Przesuń aktywny (niebieski) suwak w pozycję nieaktywną (szarą).

mapy 4
Źródło: mat. własny

Poniżej możesz także usunąć wcześniejszą aktywność lub włączyć usuwanie automatyczne.

Przy okazji niniejszego wpisu chcielibyśmy polecić inny artykuł na temat usług Google, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony czytelników: jak usunąć konto Google i wszystkie powiązane z nim usługi?