Instalki.pl » Aktualności » Software » Google przestało aktualizować swoje aplikacje na smartfonach Apple
Środa, 06 Styczeń 2021 11:48, Wpisany przez Maksym Słomski
ios google apps
Użytkownicy są zawiedzeni.

Użytkownicy smartfonów Apple iPhone i korzystające z usług Google zauważyły zapewne, że od jakiegoś czasu firma z Mountain View nie wydaje aktualizacji dla swoich aplikacji. Głównym winowajcą zamieszania są prawdopodobnie nowe przepisy App Store, dotyczące ochrony prywatności, które wprowadzono 8 grudnia 2020 roku. O co dokładnie chodzi?

Aplikacje Google bez aktualizacji na iOS


Zgodnie z polityką Apple, która weszła w życie 8 grudnia 2020 roku, każdy deweloper publikujący aplikacje w App Store ma obowiązek komunikować to, jakie dane użytkowników zbiera jego program. Dzięki tym właśnie informacjom producent z siedzibą w Cupertino tworzy następnie specjalne etykiety, zwiększające świadomość konsumentów. Google taki stan rzeczy najwyraźniej nie odpowiada, w związku z czym większość narzędzi aktualizowano ostatnio 7 grudnia.


Jak długo Google lekceważyło będzie aktualizowanie swoich aplikacji na iOS? Nie wiadomo. Przed 7 grudnia firma wypuszczała poprawki dla swoich apek co najmniej kilka razy w miesiącu. Na liście narzędzi bez aktualizacji znajdują się Dysk Google, Dokumenty Google, Arkusze Google, YouTube, YouTube Music, Google Authenticator, Google Duo i klawiatura Gboard.

Google i Facebook przeciwko polityce Apple


W zeszłym miesiącu nową politykę Apple skrytykował otwarcie Facebook. Google nie wyraziło sprzeciwu w otwarty sposób, ale stanowisko firmy w sprawie nowych zasad Apple zostało pośrednio przedstawione w bardzo jasny sposób zeszłego lata, kiedy kilka agencji marketingowych wypowiedziało się przeciwko przyszłej polityce prywatności Apple. Szczególnie nie spodobała im się jeszcze nie w pełni zaimplementowana funkcja iOS 14, która ma pozwolić użytkownikom zrezygnować ze śledzenia ich działań w poszczególnych aplikacjach. Zarówno Google, jak i Facebook bezpośrednio finansowały te podmioty.


W przeciwieństwie do Google i Facebooka, użytkownicy iPhone'ów z zadowoleniem przyjęli pomysł posiadania większej kontroli nad swoimi danymi osobowymi.

Przedstawiciele Google nie skomentowali sprawy.