Pasek zadań w Windows 10 z boku ekranu? To najlepsze miejsce

Maksym SłomskiSkomentuj
Pasek zadań w Windows 10 z boku ekranu? To najlepsze miejsce
Położenie paska zadań w dolnej części ekranu każdemu użytkownikowi systemu Windows wydaje się położeniem naturalnym. Nic dziwnego. Rzeczony element interfejsu znajduje się przecież w tym właśnie miejscu od samego początku dziejów OS-ów ze środowiskiem graficznym, rozwijanych przez firmę Microsoft. O ile dwie dekady temu miało to swoje uzasadnienie, to teraz pasek zadań mógłby znajdować się gdzie indziej. Gdzie i dlaczego? Już wyjaśniam.

Skąd się wziął pasek zadań?

Pasek zadań zadebiutował w systemie Windows 1.0, ale różnił się bardzo od tego, co wielu z Was widzi w systemie Windows 10. Jedyną rolą tego elementu interfejsu było prezentowanie grafik symbolizujących zminimalizowane aplikacje. Pasek zadań z Menu Start zadebiutował dopiero przy okazji premiery systemów Windows 95 i Windows NT 4.0, wraz z Pulpitem.

menu start windows 95

Menu Start w Windows 95 było rozwiązaniem wygodniejszym, niż wcześniejszy Menedżer Programów. | Źródło: Reddit

Czytaj także: Ewolucja Menu Start – od Windows 95 po Windows 10

Windows 95 był przy okazji pierwszym systemem, który pozwalał przenosić pasek zadań na boki ekranu. Wśród użytkowników komputerów królowały wtedy wyświetlacze o proporcjach 4:3 i przenoszenie paska na bok pulpitu nie miało większego sensu. Dlaczego? Bo nie niosło to ze sobą większych korzyści w postaci zwiększenia dostępnej przestrzeni roboczej.

Czy widzicie już do czego zmierzam?

Dlaczego warto umieścić pasek zadań z boku ekranu?

To proste: jeśli korzystasz z ekranu o proporcjach 16:9, powiększysz sobie dostępną przestrzeń roboczą. Jeśli korzystasz z monitora o proporcjach ultrawide, czyli 21:9, zysk będzie jeszcze większy. Jakim cudem? To prosta matematyka. Zobaczcie:

W przypadku monitora 16:9 wyświetlającego Pulpit w rozdzielczości 1920×1080 pikseli, pasek umieszczony u dołu ekranu ma rozdzielczość 1920 x 40 pikseli, zajmując 3,7% powierzchni roboczej. Pasek usytuowany z lewej strony ekranu ma rozdzielczość 1080 x 62 pikseli i zajmuje już tylko 3,2% całego Pulpitu.

pulpit 1
Pasek zadań u dołu ekranu w Windows 10. | Źródło: mat. własny

pulpit 2
Pasek zadań z lewej strony ekranu w Windows 10. | Źródło: mat. własny

Użytkownicy monitorów 21:9 o rozdzielczości 2560 x 1080 pikseli oszczędzą jeszcze więcej pikseli przenosząc pasek zadań do lewej krawędzi Pulpitu. Pasek zadań o wymiarach 1080 x 62 pikseli zajmie 2,4% jego powierzchni, a dolny o wymiarach 2560 x 40 pikseli, już 3,7%.

Korzyści nie są tylko matematyczne

Rozumiem, że nie do każdego musi przemawiać zysk wyrażony w pikselach. Zmiana przyzwyczajeń jest trudna, więc może przekonam Was mówiąc, że Internet stworzono tak, że wygodniej jest przeglądać go z paskiem zadań z lewej strony ekranu.

Czy zauważyliście, że strony internetowe projektowane są tak, że dość wąskiej kolumnie tekstu towarzyszy sporo przestrzeni po bokach? No właśnie. Pozbywając się paska zadań z dołu ekranu będziecie widzieć więcej treści na odwiedzanych przez Was witrynach. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak wiele scrollowania zaoszczędzicie sobie w ujęciu rocznym przeglądając zawartość sieci w ten sposób.

web a
Pasek zadań u dołu ekranu. | Źródło: mat. własny

web b
Dokładnie tyle przestrzeni zyskasz w przypadku przeglądania zasobów sieci w rozdzielczości 2560×1440 pikseli, decydując się na przesunięcie paska zadań do lewej lub prawej krawędzi ekranu. | Źródło: mat. własny

I tak, pasek zadań możecie przesunąć zarówno do prawej, jak i lewej krawędzi ekranu – droga wolna.

Jak przesunąć pasek zadań w Windows 10?

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i upewnij się, że opcja „zablokuj pasek zadań” nie jest aktywna.

2021-01-05 150522

2. Kliknij lewym przyciskiem myszy na obszarze paska zadań i trzymając go przesuń pasek do innej krawędzi ekranu.

Spróbujcie pokorzystać ze swoich komputerów w ten sposób choćby przez tydzień, niezależnie od systemu, z jakiego korzystacie. Paski narzędziowe da się przenosić na boki ekranu także w mac OS oraz popularnych dystrybucjach systemu Linux. Dlaczego mielibyście nie przekonać się na własnej skórze, czy to co właśnie napisałem ma sens?

Źródło: How-To Geek, wł.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.