Instalki.pl » Aktualności » Software » Google wymusza przesiadkę z Windows 7 na Windows 10
Poniedziałek, 28 Grudzień 2020 10:19, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 7
Windows 10 znowu zyska nieco udziałów.

Darmowe wsparcie Windows 7 zakończyło się 14 stycznia 2020 roku. Wtedy to Microsoft przestał wydawać aktualizacje bezpieczeństwa dla swojego 11-letniego już oprogramowania, a korzystanie z niego stało się ryzykowne. Pomimo wielu ostrzeżeń i nakłaniania użytkowników tego systemu do przesiadki na nowszy Windows 10, kultowy w pewnych kręgach OS wciąż ma dość sporą rzeszę wielbicieli, którzy nie chcą się z nim rozstać. Do Microsoftu dołączyła właśnie firma Google, która nakazała deweloperom Chromium przejście na nowszy soft.

Windows 7 bez wsparcia ze strony społeczności Chromium


Blisko dwanaście miesięcy po zakończeniu wsparcia technicznego przez Microsoft, Google w końcu wystosowało do deweloperów komunikat, w którym nakłania do zainstalowania nowszej wersji systemu. W jednym ze swoich najnowszych commitów przedstawiciele firmy z Mouintain View potwierdzili, że do tworzenia Chromium nie można już korzystać z Windows 7 i wymaganym OS-em jest teraz Windows 10. W związku z tym, gdy programiści będą próbowali zbudować swoje aplikacje Chromium na Windows 7, zostanie im wyświetlony stosowny komunikat o błędzie.

Czytaj więcej: Windows 10 za darmo? Dzięki temu trikowi to nadal możliwe

windows 7 pulpit
Pulpit systemu Windows 7... pamiętacie? | Źródło: mat. własny

Jeden z inżynierów Google, Bruce Dawson, skomentował to w następujący sposób:

"Nie pamiętam, aby Windows 10 miał być jednym z wymogów, ale ta decyzja wydawała się nieunikniona już od dłuższego czasu. Ten czas właśnie nastąpił. Windows 7 miał w ostatnim czasie kilka poważnych bugów i naprawianie ich stało się po prostu nieopłacalne."

Poprawki społeczności deweloperów oczywiście będą akceptowane, ale jak dotąd nikt nie zgłosił się do dodania obsługi systemu Windows 7. Programiści, którzy nadal używają Chromium na niewspieranym systemie, powinni albo zaktualizować ów system do Windows 10, albo rozważyć wypróbowanie aplikacji takich jak Process Explorer, aby wykryć problemy z Chromium występujące w obrębie Windows 7.

Przeglądarki internetowe z Chromium nadal będą działać


Dobre wieści dla użytkowników Windows 7 są takie, że przeglądarki Google Chrome i Microsoft Edge będą wciąż działać na tym systemie. Firma Google potwierdzała to wcześniej w tym roku. Zmiana dotyczy zatem wyłącznie programistów.

PS czy wiesz, że wciąż możesz pobrać Windows 7 z naszej bazy oprogramowania? Kliknij poniżej, aby się o tym przekonać:


Źródło: Chromium