Instalki.pl » Aktualności » Software » Najlepsze antywirusy dla Androida w 2020. Test nie pozostawia złudzeń
Wtorek, 22 Grudzień 2020 11:49, Wpisany przez Maksym Słomski
android wirus
Które zdobyły maksymalną liczbę punktów?

Zdania na temat konieczności stosowania programów antywirusowych na smartfonach z Androidem są mocno podzielone. Niektórzy nie wiedzą nawet o ich istnieniu. Inni kwestionują potrzebę ich instalacji. Fakty są takie, że szkodliwego oprogramowania wymierzonego w użytkowników tego systemu przybywa i trzeba się jakoś przed nim bronić. W swoim najnowszym teście eksperci z AV-TEST sprawdzili skuteczność antywirusów dla Androida.

Lista najlepszych programów antywirusowych na Androida - listopad 2020


Badacze z AV-TEST przeanalizowali 17 różnych aplikacji, aby sprawdzić to, który antywirus na Androida jest najlepszy. Zgodnie z tradycją, każde z rozwiązań mogło wykazać się w trzech kategoriach - ochronie, wydajności i użyteczności. Do zdobycia było łącznie 18 punktów, po 6 na każdą z kategorii.

Zwyczajowo już najgorzej wypadło narzędzie Google Play Protect. Jako jedyne nie otrzymało certyfikatu AV-TEST i zgarnęło zaledwie 6 punktów za wydajność. Skuteczność w radzeniu sobie z malware? Zerowa. Poza tym niechlubnym wyjątkiem, żaden antywirus nie zdobył mniej niż 15,5 punktu, a wielu apkom przyznano maksymalną notę. Na słowa wyróżnienia z powodu dostania 18 punktów zasługują:

 • AhnLab V3 Mobile Security
 • Avast Mobile Security
 • AVG Antivirus Free
 • Avira Antivirus Security
 • Bitdefender Mobile Security
 • G Data Mobile Security
 • Kaspersky Internet Security for Android
 • McAfee Mobile Security
 • NortonLifeLock Norton 360
 • Protected.net Total AV
 • Trend Micro Mobile Security

Najniższy wynik na poziomie 15,5 punktu dostały Line Antivirus i Ikarus mobile.security. Pierwszy z nich rozczarował marną skutecznością (3,5 punktu), a drugi wypadł słabiej przez problemy z użytecznością i stratą 0,5 pkt w kategorii ochrony.

antywirusy android test 1
Test programów antywirusowych dla systemu Android. Zestawienie za listopad 2020 roku. | Źródło: AV-TEST

"W listopadzie 2020 roku oceniliśmy 17 mobilnych produktów zabezpieczających dla systemu Android, przy użyciu ich domyślnych ustawień. Podczas przeprowadzania naszych testów zawsze korzystaliśmy z najbardziej aktualnej wersji wszystkich produktów. Produkty mogły aktualizować się w dowolnym momencie i wysyłać zapytania do usług w chmurze. Skupiliśmy się na wykrywaniu złośliwego oprogramowania i użyteczności, w tym na wydajności i fałszywych alarmach. Produkty musiały zademonstrować swoje możliwości przy użyciu wszystkich komponentów i warstw ochronnych" - wyjaśnia AV-TEST w krótkim podsumowaniu sposobu testowania wszystkich produktów.

Lepiej nie polegaj na Google Play Protect


Wielu osobom wydaje się, że mechanizm Google zintegrowany ze sklepem z aplikacjami wystarczy. Jak widać, nie wystarczy. Sam fakt, że pozwala instalować szkodliwe oprogramowanie powinien dawać wiele do myślenia. Mimo to Google przedstawia rzeczywistość w nieco innych barwach:

"W 2019 roku Google Play Protect poprawiał bezpieczeństwo 2,5 miliarda urządzeń z Androidem. Funkcja Play Protect, zintegrowana z systemem Android, codziennie skanuje ponad 100 miliardów aplikacji w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i innych szkodliwych aplikacji. W ubiegłym roku Play Protect zapobiegło ponad 1,9 miliarda instalacji złośliwego oprogramowania z nieznanych źródeł." - czytamy w jednym z komunikatów Google. Jak widać narzędzie jest najlepsze w blokowaniu aplikacji, które użytkownicy celowo i świadomie chcą instalować spoza oficjalnego sklepu Google.

Jeśli bezpieczeństwo jest dla Was kwestią priorytetową, zainstalujcie dla swojego własnego dobra "coś ekstra". Być może właśnie którąś z aplikacji z powyższego zestawienia?

Źródło: AV-Test