Chkdsk po aktualizacji Windows 10 psuje system plików zamiast go naprawiać

Maksym SłomskiSkomentuj
Chkdsk po aktualizacji Windows 10 psuje system plików zamiast go naprawiać
Odkryto właśnie nowy (który to już?), krytyczny problem związany z systemem Windows 10 w wersjach 2004 i 20H2. O ironio, dotyczy on narzędzia Check Disk, znanego też jako chkdsk, odpowiedzialnego za naprawianie błędów w strukturze plików. Zamiast pomagać użytkownikowi, w efekcie przeskanowania dysku w komputerze pojawiają się nowe problemy – często znacznie gorsze niż te, które aplikacja miała rozwiązać.

Chkdsk w Windows 10 sprawia problemy

Chkdsk to popularne narzędzie wiersza poleceń, pozbawione graficznego interfejsu użytkownika. Mimo niepozornego wyglądu może one realnie pomóc w zapobieganiu większym problemom i utracie danych w dłuższej perspektywie. Gdy napotkasz jakiekolwiek problemy z systemem Windows 10, Chkdsk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ich rozwiązywania. O ile narzędzie działa poprawnie.

Najnowsza grudniowa aktualizacja Windows 10 KB4592438 wyeliminowała kilka poważnych usterek, ale – zgodnie z tradycją – przysporzyła kolejnych. Użytkownicy OS-u Microsoftu donoszą, że komenda Chkdsk c: /f nie działa tak, jak powinna. Korzystanie z narzędzia Check Disk prowadzi do występowania niebieskich ekranów śmierci i samoczynnego restartowania się komputera. W pewnych okolicznościach uruchomienie polecenia chkdsk na dysku partycji na nośniku SSD może spowodować awarię urządzenia z kodem stop NTFS FILE SYSTEM.

„Wykonywałem rutynową konserwację systemu, uruchomiłem polecenie chkdsk c: / f z konsoli PowerShell w trybie administratora i ponownie uruchomiłem komputer. Wydawało się, że wszystko działa normalnie, ale po uruchomieniu programu chkdsk mój komputer samoczynnie uruchomił się ponownie. Po restarcie program znowu próbował wykonać swoje zadanie, co znowu się nie powiodło. Kolejny restart skutkował wyświetleniem ekranu konsoli odzyskiwania systemu” – czytamy w jednym z wpisów w Centrum Opinii.

Microsoft jeszcze nie potwierdził problemu

Członkowie programu Windows Insider o podobnych problemach donosili jeszcze w sierpniu tego roku. Okazuje się, że mogą one pochodzić jeszcze z buildów produkcyjnych związanych z aktualizacją z maja 2020 roku. Nie wiadomo dlaczego poprawka KB4592438 przyczynia się do ich występowania. Firma Microsoft nie potwierdziła jeszcze istnienia kłopotów.

Do chwili wydania poprawki zalecamy wstrzymać się z korzystania z narzędzia chdsk.

Źródło: plan3tnow.de, Centrum opinii

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.