Instalki.pl » Aktualności » Software » Cztery lata aktualizacji dla smartfonów z Androidem? Google i Qualcomm łączą siły
Czwartek, 17 Grudzień 2020 12:14, Wpisany przez Tomasz Bielski
gry oswiadczenie 5
Jak ma działać to rozwiązanie?

Google Project Treble to rozwiązanie, które zostało zaprezentowane przez amerykańską firmę już kilka lat temu. W domyśle, pomysł Google miał usprawnić aktualizacje do nowych wersji Androida na wielu smartfonach. I tak faktycznie się stało. Tym razem jednak Amerykanie chcą pójść o krok dalej. Dzięki współpracy z Qualcommem, Google będzie w stanie dostarczać aktualizacje dla nowych sprzętów z „zielonym robotem” nawet przez cztery lata.

Android i 4 lata aktualizacji

Google podpisało umowę o współpracy z Qualcommem, która w swoim zamyśle ma przyspieszyć aktualizowanie urządzeń z Androidem. Chociaż wymagania dotyczące Project Treble nie działają wstecz, tak nowe smartfony będą mogły skorzystać już z uproszczonego pomysłu firmy z Mountain View. Jak powszechnie wiadomo, większość urządzeń z Androidem działa w oparciu o procesory Qualcomma – od procesora Snapdragon 888, każdy ze sprzętów ma otrzymać co najmniej trzy duże aktualizacje oprogramowania. Jeśli zaś chodzi o same poprawki bezpieczeństwa, Google zobowiązuje się aż do czterech lat ciągłych aktualizacji.

Nowym projektem zostaną objęte wszystkie sprzęty działające pod kontrolą Androida 11 lub te smartfony, które są z nim kompatybilne. Tym samym, procesor Snapdragon 888 otrzyma wsparcie dla Androida 11, 12, 13 oraz 14.


W uproszczeniu: Google chce, aby użytkownicy mogli liczyć na trzy lata aktualizacji systemu operacyjnego i cztery lata aktualizacji związanych z poprawkami bezpieczeństwa.

Qualcomm potwierdził, iż nie tylko flagowy procesor Snapdragon 888 będzie kwalifikował się do nowych zasad współpracy. Amerykańska firma będzie chciała rozszerzyć obsługę dłuższych aktualizacji również na procesory z budżetowych urządzeń. Qualcomm nie poinformował jednak, o której dokładnie układy mu chodziło.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać kciuki za nowy pomysł Google i Qualcomma.

W rzeczywistości z obietnicami Amerykanów bywało różnie. Zobaczymy, jak będzie tym razem.

Źródło: Qualcomm / fot. Denny Muller - Unsplash